Kultura

Kaliszanie zatańczą poloneza na Stadionie Miejskim. Uda się pobić rekord Polski?

2022-08-31 09:00:00 red.

Próbę pobicia rekordu Polski w liczbie par tańczących poloneza podejmą kaliszanie w niedzielę, 11 września, na stadionie miejskim przy Wale Matejki 2. W środę, 31 sierpnia, wszyscy zainteresowani wyzwaniem mogą wziąć udział w spotkaniu z instruktorami tańca.

fot. MW
fot. MW

Bicie rekordu Polski w liczbie osób tańczących poloneza, które miało odbyć się 3 września w Kaliszu podczas Święta Ulicy Niecałej, zostało przesunięte na 11 września, ze względu na duży rozmach przedsięwzięcia.

Organizatorzy, tj. Komoda Club Residence chcą zrobić coś wyjątkowego wraz z KaliszanamiZgłosili w biurze rekordów taka próbę. Polonez to stary dworski, polski taniec, który stał się w naszej tradycji ważnym punktem wielu ważnych wydarzeń. 

Próba pobicia rekordu zakończy się powodzeniem, gdy na murawie stadionu pojawi się minimum 1200 tancerzy. Uczestników wydarzenia do wyzwania przygotowują Aurelia i Piotr Sieraszewscy. Ostanie spotkanie z instruktorami odbędzie się w środę, 31 sierpnia, w sali kryształowej Komoda Club, przy ulicy Niecałej, o godzinie 18.00.

Wielki polonez rozpocznie się w niedzielę, 11 września, o godzinie 13.00, na stadionie miejskim przy Wale Matejki 2. Uczestnicy mogą liczyć na specjalny certyfikat i wspólne zdjęcie. Organizatorem wydarzenia jest firma KAL-PAB Margoty i Cezarego Suszyńskich. Honorowy patronat nad wyzwaniem objął Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Polonez uznawany jest za najstarszy polski taniec narodowy. Okres jego największej świetności trwał przez cały okres saski do schyłku epoki napoleońskiej. Dziś tradycyjnym polonezem rozpoczynają się chociażby bale studniówkowe. Do najbardziej znanych należą „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, czy kompozycja Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz".

Na stornie Facebook Święto Ulicy Niecałej, znajduje się link do filmiku instruktażowego prezentującego podstawowe figury, a w Komoda Club już odbyła się pierwsza z planowanych trzech prób. Szansę na konsultacje mamy jeszcze 31 sierpnia. 

- Z racji wielkości wydarzenia i ogromu zgłoszeń chętnych na Święto Ulicy Niecałej zdecydowaliśmy się przenieść próbę bicia rekordu na niedzielę 11 września - mówi organizator wydarzenia Cezary Suszyński. 

- Wyzwanie jest ogromne. Do tej pory rekord Polski wynosi 1060 osób. Zakładamy, że musiałoby wziąć udział 1200 osób, żeby pobić ten rekord z zapasem - mówi Piotr Sieraszewski, Sieraszewski Dance Studio. - Były już próby pobicia rekordu w czerwcu w Szczecinie, ale się to nie udało. Zebrali 516 osób.

Organizatorzy chcą dać możliwość kaliszanom udziału we wszystkich wydarzeniach towarzyszących. Dlatego żeby nie musieli wybierać, próba bicia rekordu została przesunięta. Będzie to więc kontynuacja Święta Ulicy Niecałej. 

Organizatorzy zachęcają młodzież szkolną, uczniów, dyrektorów szkół do udziału w przedsięwzięciu. 

Podczas tańca mile widziane będą osoby wystylizowane na wzór lat minionych. Musimy jednak prosić o ubranie butów na płaskiej podeszwie z uwagi na to, że spacerować - tańcząc będziemy na trawie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować