Społeczne

Kaliszanie zasadzili żonkile przed Domem Pomocy Społecznej. ,,Mamy obowiązek opiekować się starszymi" [zdjęcia]

2019-09-20 13:00:00 BK

20 września odbyła się akcja Żonkilowe Pola Nadziei w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Władze miasta, darczyńcy i uczniowie kaliskich szkół zasadzili symboliczne żonkile dla podopiecznych hospicjum "Medyk".

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kampania Żonkilowe "Pola Nadziei" to ogólnoświatowa akcja, która została zapoczątkowana 1957 roku w Anglii. Jej celem jest wsparcie osób umierających na choroby nowotworowe. Działania podejmowane są przez fundacje, stowarzyszenia i polegają one na sadzeniu jesienią żonkili, które są symbolem nadziei. 

W Kaliszu akcja odbywa się w ramach 2. Kaliskiej Senioraidy, a realizuje ją Fundacja "Z Godnością", która wspiera kaliskie Hospicjum Domowe "Medyk". Kampania rozpoczęła się 20 września w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej 26. 

- Hospicjum Domowe Medyk opiekuje się blisko 100 podopiecznych z Kalisza i okolic. Fundusze pozyskane podczas akcji Żonkilowe Pola Nadziei zostaną przeznaczone na zakup środków pomocniczych dla pacjentów, m.in. łóżek, koncentratorów tlenu, ssaków, czyli coś co będzie pomagało przejść chorym tą najcięższą drogę w komforcie i bez cierpienia - mówiła Ewa Goździewicz, Członek Zarządu Fundacji "Z Godnością" . - Chcemy co roku kontynuować tę akcję i dosadzać żonkile. 

Dziś władze miasta - wiceprezydent Mateusz Podsadny, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM Kalisz Tadeusz Rogoziński, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, I LO im. Adam Asnyka i Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 posadzili cebulki żonkili, które rozkwitną na wiosnę. - Wtedy odbędzie się finał akcji i zorganizowane będą festyny, które mają pokazać, że są hospicja, że wciąż działamy i że wraz z tym rozkwitającym kwiatem jest nadzieja - mówiła Ewa Goździewicz.

Wydarzenie uświetnił występ małych artystów z Niepublicznego Przedszkola Niezapominajka oraz młodzieży ze Studia Art Muz w Kaliszu.

Hospicjum Domowe „Medyk” działa na terenie Powiatu Kaliskiego, Kalisza i okolic od 2012 r. Jego działania ukierunkowane są na poprawę jakości życia Pacjentów w stanie terminalnym polegają miedzy innymi na zapobieganiu i uśmierzaniu bólu i innych objawów somatycznych oraz łagodzeniu cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych, których doświadczają Pacjenci oraz ich rodzin.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ