Społeczne

Kalisz w obszarze zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy

2021-04-10 18:00:00 red za UM Kalisz/ROZPORZĄDZENIE NR 15/21WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

W związku ze stwierdzeniem w niedawnym czasie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kaliskiego w miejscowościach Chełmce, Sobiesęki Pierwsze oraz Sobiesęki Drugie wojewoda zarządził, że cały Kalisz znajduje się w obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby.

źródło: ROZPORZĄDZENIE NR 15/21WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
źródło: ROZPORZĄDZENIE NR 15/21WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w regionie w tym roku odnotowano w miejscowości Szkurłaty w gminie Żelazków. Od tego czasu wykryto kilkadziesiąt ognisk na terenie całego powiatu kaliskiego. W obszarze zagrożonym wystąpieniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy znalazły się cały teren Kalisza.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się:

  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do przewożenia drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem,
  • stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w szczególności wyłożenie mat dezynfekcyjnych oraz odkażanie rąk i obuwia,
  • niezwłoczne informowanie o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa zwierząt, a także transportowania ich zwłok i jaj, bez zgody terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii,
  • wywożenia i rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii,
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki,
  • wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem w mieście pojawią się tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”.

 

Powyższe środki stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska. W związku z tym, na drogach wyjazdowych z miasta ustawione zostaną tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „Uwaga! wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”

 

ROZPORZĄDZENIE NR 15/21WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ