Kalisz jest przygotowany na upały? Woda dla wszystkich mieszkańców i schładzanie ulic osiedlowych

2019-06-25 10:15:00 BK

Przed nami najgorętsze dni, podczas trwającej fali upałów. Najgroźniej ma być w środę 26 czerwca, kiedy synoptycy zapowiadają rekordowe temperatury. Taka pogoda jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla seniorów i dzieci. Miasto Kalisz przygotowało się tak, by w miarę możliwości ulżyć mieszkańcom i chronić tych najbardziej narażonych na warunki atmosferyczne.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Upały, które są zapowiadane na przyszłe dni mogą być zagrożeniem, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców, by nie wychodzili z domu jeżeli nie ma takiej konieczności – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Prezydent przypomina, by zwrócić w tym czasie szczególnie uwagę na sąsiadów, osoby starsze, którzy często są samotne i bez opieki.

W upalne dni należy pić dużo wody. Taka będzie też dostępna w mieście m.in. w ratuszu. - Udostępniamy wodę w budynkach urzędowych na ul. Kościuszki oraz w ratuszu. W środę oraz czwartek będzie na kaliskim rynku stanowisko PWiK, które udostępni chłodną wodę pitną – mówił prezydent.

Na terenie miasta znajduje się siedem zdrojów ulicznych, w których dostępna jest woda zdatna do picia. W wodę zaopatrzeni będą strażnicy miejscy. Funkcjonariusze będą rozdawali wodę osobom, które potrzebują pomocy. Kaliszanie będą mogli ochłodzić się wodą z dystrybutora, który w środę, w godz. 10.00 – 18.00 oraz czwartek, w godz. 10.00 – 21.00 zostanie postawiony na Głównym Rynku przed ratuszem.

Skutecznym środkiem do schładzania, uwielbianym przez dzieci i młodzież, są kurtyny wodne. Jedna z znajduje się już na Głównym Rynku. Druga pojawi się dzisiaj na Polach Marsowych. Dla obniżenia temperatury planowane jest schładzanie rozgrzanych ulic osiedlowych.

- Apelujemy o rozsądne korzystanie z upalnej pogody. Przypominamy o zakazie kąpieli w naszej pięknej fontannie. Jeżeli ktoś chce się schłodzić zapraszamy do korzystania z kurtyny wodnej – mówi prezydent.

Urząd Miasta apeluje, aby w tym czasie ograniczyć zużycie wody, nie podlewać ogródków, czy nie myć samochodów.

Ze względu na temperaturę bardziej elastyczne będą godziny pracy urzędników.

- Jeżeli pracownicy mają taką wolę, mogą przyjść do pracy o godzinie 6:00 i wyjść o 14:00. Jednocześnie między sobą ustalają dyżury by zapewnić ciągłość pracy urzędu – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Obsługa jest zapewniona w godzinach urzędowania, tj. od 7:30 do 15:30.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ