Już w niedzielę premiera spektaklu "Transfugium"

2019-04-10 18:15:00 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Tytułowe Transfugium to klinika, w której dokonuje się tajemniczych zabiegów. Olga Tokarczuk w swoim opowiadaniu zabiera nas w podróż do ultranowoczesnej przyszłości – do świata, w którym człowiek przekracza granice natury – stawiając fascynujące pytania, wobec których trudno być obojętnym: o współistnienie gatunku ludzkiego i przyrody, o istotę i jakość wzajemnych relacji, o nasze wyobrażenia o uniwersum, o wszechświecie.

Główna bohaterka, Renata, dojrzała kobieta, podejmuje szokująca decyzję. Zostawia rodziców, siostrę i dzieci, by poddać się transfugacji. Najbliżsi przybywają na zakończenie procesu przemiany. Siostra Renaty prowadzi rodzaj dochodzenia, próbuje odkryć motywy, które pchnęły bohaterkę do decyzji kwestionującej głęboko w nas zakorzenione poglądy na świat przyrody, burzącej nasze postrzeganie rzeczywistości.

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, laureatka jednej z najbardziej prestiżowych światowych nagród literackich – The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni – oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści Bieguni oraz Księgi Jakubowe). Spektakl to sceniczna adaptacja ulubionego opowiadania autorki z Opowiadań bizarnych (2018) – „Lubię to opowiadanie, jest mi bardzo bliskie. Każdy czas i każda kultura wymyśla swoje własne ucieczki, utopie eskapistyczne. A ta historia może być jedną z utopii naszych czasów”.

Transfugium
wg opowiadania Olgi Tokarczuk
Opracowanie sceniczne tekstu, reżyseria: Krzysztof Rekowski
Asystent reżysera: Izabela Wierzbicka
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka: Sławomir Kupczak
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Projekcje video: Emilia Sadowska
Obsada:
Agnieszka Dzięcielska – Renata
Krystyna Horodyńska – matka Renaty
Aleksandra Pałka – córka Renaty – Hanna
Izabela Wierzbicka – siostra Renaty
Maciej Grzybowski – Ojciec Renaty
Wojciech Masacz – Dr Choi
Maciej Zuchowicz – syn Renaty – Boy

Premiera w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, godz. 18.00.
Pokazy przedpremierowe: 12, 13 kwietnia, godz. 19.00.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ