Społeczne

Jak zostać UX designerem z niewielkim lub żadnym doświadczeniem?

2023-02-27 09:00:00 reklama@calisia.pl

Może się wydawać, że na rynku pracy nic się nie zmienia. Urzędy poszukują pracowników na nudne, oklepane stanowiska. Praca w sklepie, księgowość, sprzątanie lub budowlanka – taki masz najczęściej wybór. A Ty chciałbyś robić coś innego, nowoczesnego i ciekawego. Coś, w czym będziesz mógł się wykazać swoją wiedzą, kreatywnością oraz zaangażowaniem.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Myślałeś, że już żaden zawód Cię nie zaskoczy, ale słyszałeś kiedyś o UX designerach? W tym artykule dowiesz się, co to za zawód. Kim jest UX designer i czym się zajmuje? Jakich umiejętności potrzebujesz na to stanowisko oraz w jaki sposób znaleźć taką pracę? Poniżej dowiesz się, o czym mowa i czy jest to praca dla Ciebie.

Kim jest UX designer?

Nie jest to zawód łatwy do wytłumaczenia. Aby dobrze go zobrazować, wykorzystam przykład, który zadziała na Twoją wyobraźnię. Chcesz kupić buty przez internet – nic trudnego, prawa? Co może pójść nie tak? Wchodzisz na stronę, która się bardzo długo ładuje – niefajnie. Kiedy w końcu witryna załapie, zawartość wyświetla się niepoprawnie. Lekko poirytowany, odświeżasz stronę.

Tym razem wszystko poszło dobrze. Znajdujesz buty, które Cię interesują, klikasz zakup – a tu pojawia się skomplikowany formularz do wypełnienia. Niech do tego dojdzie jeszcze problem z płatnością i zrezygnowany postanawiasz kupić produkt gdzie indziej. Możliwe, że już nigdy nie wrócisz na stronę tego sklepu.

Twoje doświadczenie, jako użytkownika tej witryny, jest kiepskie. Za to niepowodzenie odpowiedzialny jest UX designer, a właściwie brak tej osoby lub źle wykonana przez niego praca.

Gdyby UX designer dobrze wykonał swoje zadanie, kupiłbyś buty, a Twoje doświadczenie związane z tą transakcją byłoby pozytywne.

Za co więc odpowiada ten zawód? Osoba wykonująca tę pracę odpowiada za UX – doświadczenie użytkownika (z angielskiego – User Experience). Jest to zbiór odczuć i wrażeń osoby korzystającej z produktu lub usługi. UX designer to zatem dosłownie „projektant doświadczenia użytkownika”.

Czym dokładnie zajmuje się UX designer?

Ogólnie rzecz biorąc, zadaniem UX designera jest sprawienie, aby satysfakcja użytkownika produktu była jak największa. Osoba pracująca w tym zawodzie stara się wzbudzić pozytywne uczucia w potencjalnym kliencie. Zależy jej na tym, aby produkt był dobrze dostępny, przyjemny i łatwy w obsłudze. Usługi powinny być intuicyjne i funkcjonalne. UX designer dba, aby w procesie powstawania produktu lub usługi zostały uwzględnione potrzeby użytkownika. Celem jego pracy jest uzyskanie opinii takich jak:

  • Na pewno skorzystam ponownie.

  • Polecę produkt znajomym!

  • Właśnie tego potrzebowałem!

  • Produkt spełnił wszystkie moje oczekiwania.

Zawód UX designera posiada różne zadania oraz specjalizacje:

  • przeprowadzanie badań potrzeb klientów;

  • odpowiedzialność za funkcjonalność produktu;

  • Product Designer odpowiada za tworzenie strategii oraz planowanie procesu projektowego;

  • marketingowiec skupia się na aspekcie komunikacyjnym.

Jakie umiejętności powinien posiadać UX designer?

Zastanawiasz się, czy nadajesz się do tego zawodu? Jest to profesja łącząca w sobie wiele dziedzin, np.: informatykę, psychologię, analitykę i grafikę. Dzięki temu osoby z różnych branż mogą spróbować odnaleźć się w tej pracy. Konieczne jest posiadanie umiejętności zarówno miękkich, jak i twardych.

Umiejętności twarde UX designera

Są one niezbędne, jeśli chce się pracować w tej profesji. Jednakże nie każda firma ma takie same wymagania. Powinny zostać one uwzględnione w ofercie pracy, dlatego warto się z nią dokładnie zapoznać.

Jakich wymagań na to stanowisko możesz się spodziewać?

  • umiejętność projektowania architektury IT, user flows i nowoczesnych interfejsów;

  • znajomość i obsługa popularnych narzędzi projektowych, takich jak Miro, Figma czy ProtoPie;

  • zdolność budowania aplikacji web i mobilnych, Scrum i Agile.

Umiejętności miękkie UX designera

Oprócz aspektów technicznych kandydat na to stanowisko powinien mieć odpowiednie umiejętności miękkie. Najważniejsze z nich to:

  • kreatywność;

  • komunikatywność;

  • empatia;

  • zmysł estetyczny;

  • zdolności analityczne;

  • umiejętność argumentacji oraz prezentacji.

W tej pracy odnajdą się osoby zainteresowane psychologią, socjologią, a także technologią. A jeśli lubisz także rozwiązywać ludzkie problemy i chciałbyś zmienić świat w bardziej przyjazne miejsce – to może być zawód dla Ciebie.

Jak zostać UX designerem?

Podczas czytania artykułu, upewniłeś się, że jest to praca dla Ciebie. Wystarczy, że trochę się podszkolisz i będziesz gotowy do działania. Tylko w jaki sposób zdobyć wymagane umiejętności, gdzie szukać pracy oraz jak prawidłowo napisać życiorys UX designera? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zdobywanie umiejętności niezbędnych dla UX designera

Aby rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie, możesz wybrać kilka ścieżek rozwoju. Pierwszą (lecz niekoniecznie najważniejszą) może być wybranie się na studia o kierunku projektant UX. Uczelnie oferują studia licencjackie, magisterskie, a nawet podyplomowe.

Faktem jest jednak, że pracodawcy rzadko wymagają wykształcenia w tym kierunku. Ważniejsze jest dla nich to, jakie masz umiejętności i doświadczenie, dlatego warto poświęcić czas na doskonalenie swojego warsztatu.

Naucz się podstaw projektowania oraz obsługi podstawowych narzędzi:

  • Adobe XD, Axure, Figma, Sketch – służą do tworzenia projektów oraz makiet graficznych interfejsu użytkownika;

  • HotJar – program do nagrywania zachowania i zaangażowania użytkownika;

  • Google Analytics, Kissmetrics, Mixpanel – narzędzia do analizy webowej;

  • VWO, Optimize, Optimizely – odpowiedzialne za przeprowadzanie testów A/B.

Swoją wiedzę możesz pogłębiać poprzez fachową literaturę, np. 100 Things Every Designer Needs to Know About People, Susan Weinschenk lub The Design of Everyday Things, Don Norman.

Jeśli chciałbyś szkolić się pod okiem specjalistów, możesz uczestniczyć w różnego rodzaju konferencjach, np. produktowych lub projektowych, warsztatach, festiwalach czy meet-upach.

Istnieją także platformy oferujące szkolenia lub kursy, np.:

infoShare Academy: wieczorowe lub weekendowe kursy UX/UI Designu;

Future Collars: oferują między innymi 16-tygodniowy kurs z projektowania użyteczności.

Gdzie szukać pracy jako UX designer?

  • Małe firmy i startupy – często posiadają nowe, nieprzetestowane jeszcze produkty. Zazwyczaj są to małe zespoły, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się zadomowić i przyzwyczaić do specyfiki branży.

  • Duże firmy lub korporacje – zazwyczaj działają na rynku długo, dlatego mają bardziej zaawansowane produkty oraz wymagają większego doświadczenia i zaangażowania.

  • Freelance lub swoja własna agencja – działasz na własny rachunek. Pracujesz na własnych zasadach, jednak wszystko zależy od Ciebie. Jesteś odpowiedzialny za każde powodzenie i niepowodzenie.

Jak przygotować dokumenty aplikacyjne na stanowisko UX designera?

Jeśli jesteś zdecydowany, aby rozpocząć pracę jako projektant doświadczenia użytkownika, pora zająć się pisaniem curriculum vitae. W tej branży sposób, w jaki zaprezentujesz swoje CV, ma ogromne znaczenie. Jak ma wyglądać idealny życiorys UX designera? Oto kilka rad:

  • pochwal się umiejętnościami twardymi – zaznacz, że spełniasz wymagania podane w ofercie pracy;

  • udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem, dopasowując umiejętności miękkie do specyfiki stanowiska;

  • wykaż się doświadczeniem zawodowym – opisz swoje poprzednie stanowiska, wspomnij o stażu lub praktyce;

  • dołącz swoje portfolio – to idealny wykaz Twoich umiejętności, możesz dołączyć projekty, które wykonywałeś na studiach lub stażach;

  • pamiętaj, aby Twoje CV było przejrzyste, miało odpowiedni układ oraz długość.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować