Usługi

Jak wybrać i pielęgnować świąteczne rośliny?

2021-12-02 17:44:07 reklama@calisia.pl

Leroy Merlin
Leroy Merlin

Choinka, poinsecja, cyklamen.

Najważniejszym elementem świątecznej dekoracji jest oczywiście choinka. Zapach igliwia i świeża zieleń jodeł, świerków, czy innych gatunków iglastych podkreśla świąteczny nastrój w domu. Doskonałym uzupełnieniem świątecznej aranżacji są inne kwitnące rośliny: poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska i cyklamen. Jak wybrać i pielęgnować choinkę, poinsecję i cyklameny, aby cieszyć się ich urodą nie tylko przez kilka świątecznych dni?

1.Świerk pospolity cięty od 39,99 zl. 2. Jodła kaukaska z pełną bryłą korzeniową ok. 100 cm. 99,99 zł. 3. Jodla kaukaska cięta od 39,99 zł. 4. Jodła kaukaska w doniczce ok. 100 cm 65,99 zł.

Choinka

Pod określeniem "choinka" kryje się: świerk pospolity, kłujący i serbski, jodła kaukaska, ale i pojawiające się nowości, w tym sosny. Najbardziej popularny jest świerk pospolity (Picea abies). Swoją pozycję zawdzięcza „leśnemu” zapachowi, stożkowej koronie i błyszczącym ciemnozielonym igłom. Z kolei świerk kłujący (Picea pungens) jest ozdobny ze względu na igły o srebrzysto niebieskim zabarwieniu. Jego nazwa nawiązuje do igieł, które są dotkliwie kłujące i w przeciwieństwie do świerka pospolitego znacznie dłużej utrzymują się na pędach. Najbardziej wytrzymałym drzewkiem świątecznym jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana). Jest dobrą alternatywą, jeżeli szukamy choinki o niekłujących i miękkich igłach. W przeciwieństwie do świerków nie wydziela tak intensywnego zapachu - sprawdzi się dla osób wrażliwych oraz alergików.  

 • Drzewka należy kupować w renomowanych punktach sprzedaży, któreoferują rośliny pochodzące z legalnych źródeł. Nie należy pozyskiwać drzew z lasu na własną rękę.
 • Drzewka świąteczne można kupić z pełną bryłą korzeniową w donicy lub pozbawione systemu korzeniowego. Pierwsza opcja jest korzystniejsza dla osób, które posiadają ogród, bądź mają możliwość przekazać je później do posadzenia w gruncie.
 • Wymarzoną choinkę, należy dokładnie obejrzeć przed kupnem.Drzewko nie powinno mieć połamanych gałązek i uszkodzonego pnia. Igły powinny być w intensywnym kolorze (adekwatnym do gatunku i odmiany) i sztywno przylegać do pędów. Ich łatwe osypywanie powinno być sygnałem ostrzegawczym. Korzenie drzewka w donicy powinny być schowane i nieprzesuszone.
 • Kiedy najlepiej kupić drzewko? Jeśli chcemy aby choinka towarzyszyła nam przez cały okres świąteczny, nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę. Świąteczna gorączka nie sprzyja w aklimatyzacji drzewka w ciepłym wnętrzu.Jeżeli jest możliwość przeprowadzenia aklimatyzacji drzewka w temperaturach nie odbiegających znacząco od tych, które panują na zewnątrz powinno się je kupić na dwa – trzy tygodnie przed świętami. Drzewko  należy zahartować: stopniowo zwiększając temperaturę, do docelowej pokojowej. Idealnym rozwiązaniem jest: zakup i przetrzymanie rośliny przez parę dni na zewnątrz domu a następnie w pomieszczeniu przechodnim o niższej temperaturze (może to być ganek, garaż).  W kolejnym kroku przeniesienie do wnętrza docelowego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości warto przetrzymywać drzewko na balkonie lub w chłodnym nieogrzewanym pomieszczeniu, a następnie umieścić w mieszkaniu, w którym początkowo ogrzewanie jest ograniczone, porządnie wywietrzone. Odpowiednio przeprowadzona aklimatyzacja sprawi, że nie tylko drzewo z systemem korzeniowym, ale i z przyciętym pniem będzie dłuższej ozdabiało wnętrze mieszkania.
 • Po aklimatyzacji przychodzi czas na wybranie odpowiedniego miejsca . Nie powinniśmy stawiać choinki w pobliżu grzejników oraz uchylanych czy otwieranychokien.
 • Nagrzane mieszkanie, w którym jest wysuszone powietrze sprawi, że choinka bardzo szybko straci swój urok: igły zaczną się przebarwiać i obsypywać, drzewko straci wigor i jego „czubek” zacznie opadać. Drzewko w donicy musi być regularnie nawadniane (nie można doprowadzić do wyschnięcia podłoża), inaczej bardzo szybko straci swoją dekoracyjność.
 • Jeżeli drzewko kupione w donicy przeznaczone jest do posadzenia w gruncie, to po okresie świątecznym powinno się je umieścić ponownie w chłodniejszym pomieszczeniu (a w kolejnym kroku na zewnątrz). Sadzenie drzewka należy przeprowadzić wiosną, kiedy ziemia nie jest już zmrożona.

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) znana też jako gwiazda betlejemska

Charakterystyczną cechą poinsecji (Euphorbia pulcherrima) są barwne przylistki. W zależności od odmiany mogą być intensywnie czerwone, różowe, ale również białe, kremowe i jasnozielone. Kwiaty są małe, zielone, osadzone pośrodku rozchodzących się dookoła przylistków. Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią i ciepłolubną.  Aby cieszyć się jej widokiem przez wiele sezonów warto dbać o nią przez cały rok.

 • Przede wszystkim należy unikać ustawienia doniczki z rośliną w przeciągu i w pobliżu grzejników. Kupiona późną jesienią i zimą poinsecja i ustawiona w odpowiednio dobranym stanowisku może kwitnąć przez kilka kolejnych miesięcy. Jeżeli temperatura spadnie, bądź przeciwnie: wzrośnie powyżej przedziału 18-20oC, to liście zaczną żółknąć i opadać. Opadanie liści może też być oznaką nadmiernego podlewania. Należy ją podlewać do podstawki przy wyczuwalnym przesychaniu podłoża.
 • Po przekwitnięciu pędy należy przyciąć i przenieść roślinę w miejsce, gdzie jest niewielka ilość światła i nieco niższa temperatura. Jest to pora na wprowadzenie rośliny w czas spoczynku. Po dwóch miesiącach przesadzamy poinsecję do nowej doniczki ze świeżym zasobnym podłożem i ustawiamy w mieszkaniu. Wprowadzając i wyprowadzając ten gatunek do niższej lub wyższej temperatury stymulujemy jej kwitnienie.
 • Pielęgnując gwiazdę betlejemską trzeba zawsze korzystać z rękawiczek ochronnych. Poinsecja przynależy do wilczomleczy, które we wszystkich swoich częściach zawierają trujący sok, który może działać drażniąco.

 

Cyklamen (Cyklamen persicum)

Nie tylko gwiazda betlejemska może przyozdabiać nasze mieszkanie w czasie świąt. Równie dekoracyjny jest cyklamen (Cyklamen persicum). Ta roślina doniczkowa może osiągać do 40 cm wysokości. Ma ozdobne zarówno liście jak i kwiaty. Dostępność odmian jest niezwykle bogata. Można spotkać się z cyklamenami o liściach z delikatnym białym wzorkiem oraz kwiatami o barwach od czystych bieli poprzez gorące czerwienie i delikatne róże. Przy odpowiedniej uprawie możemy zachwycać się nimi aż do wiosny.

 • Cyklamen nie lubi wysokich temperatur. Najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych i w temperaturze od 10 do 15oC. W wyższych temperaturach szybko przekwitnie i zrzuci kwiaty.
 • Preferuje wilgotne podłoże ale należy zachować ostrożność przy podlewaniu, gdyż podziemne części rośliny są wrażliwe i narażone na gnicie. Podobnie jak w przypadku gwiazdy betlejemskiej - wodę warto dolewać do podstawki i unikać nawilżenia liści i kwiatów.
 • Po przekwitnieniu doniczkę z bulwą powinno się umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu. Jest to okres spoczynku, ale nie czas na rezygnację z podlewania. Kiedy pojawią się nowe listki, to roślinę należy przesadzić do doniczki ze świeżym podłożem.
 • Jeżeli na cyklamenie pojawią się plamy pokryte mączystą białą grzybnią zarówno na górnej jak i dolnej stronie liści, to może oznaczać, że został porażony przez mączniaka prawdziwego. W przypadku, gdy na liściach i kwiatach szybko rozwija się szary nalot, to wskazuje na szarą pleśń. Pomarszczone liście z oznakami chorobowymi należy usuwać i zastosować odpowiedni fungicyd.

 

W sklepach Leroy Merlin można kupić choinki cięte, w donicach, z pełną bryłą korzeniową hodowane w pojemnikach oraz poinsecje i cyklameny od  4 grudnia 2021. Można także zamówić transport choinki do domu w cenie 10 zł/szt.*

Ceny świątecznych roślin:

 • Świerki w doniczkach od 19,99 zł/szt
 • Jodły kaukaskie cięte od 39,99 zł
 • Świerki pospolite cięte od 39,99 zł
 • Poinsecje od 6,99 zł.
 • Cyklameny od 2,99 zł

*Transport choinek do domu dotyczy choinek żywych, ciętych. Dostawa w cenie 10 zł obowiązuje w pierwszej strefie (10 km od sklepu Leroy Merlin) w dniach 6 – 24.12.2021.

Więcej inspiracji i informacji na www.leroymerlin.pl

 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować