HERstoria, historie kobiet

2010-03-22 08:17:56 Klub Krytyki Polistycznej

Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia”, Stowarzyszenie „Żywa” oraz Klub Krytyki Politycznej w Kaliszu zapraszają na otwarty wykład pt: HERstoria, historie kobiet oraz projekcję filmu: "Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego" i prezentacja Muzeum Historii Kobiet.

29 marca 2010 r. godz. 17:30, Aula w Collegium Novum PWSZ,
ul. Nowy Świat 4a, Kalisz.
Wstęp wolny.
Wykład poprowadzi Anna Czerwińska Wiceprezeska Fundacji Feminoteka. Od 2001 roku pracowała w Fundacji Ośka, w której zajmowała się m.in. bazą danych organizacji kobiecych, programem grantowym Fundusz dla Kobiet i akcjami, m.in. bezpieczną taksówką dla kobiet. Była członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i innych grup nieformalnych organizujących akcje uliczne, w tym Manify. Od 2005 roku w Fundacji Feminoteka współkoordynatora projektów: „Gendermania – równościowy monitoring”, Gender Index, i innych. Współredaktorka wydanego w tym roku raportu „20 lat – 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Rok temu otworzyła Wirtualne Muzeum Historii Kobiet (wraz z Sylwią Chutnik i zespołem Feminoteki). Prowadziła zajęcia „Jak być feministką w Polsce i przetrwać” w ramach Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i zajęcia „Feminizm w praktyce” na Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy IBL PAN.
"(...) trzeba sobie uświadomić, że własne bycie kobietą nie jest czymś izolowanym i jednostkowym, lecz powiązane jest z losami innych kobiet z teraźniejszości i przeszłości i że włącza się ono w historię kobiecą" . (Sławomira Walczewska, Damy, rycerze, feministki).
Od 2005 roku Fundacja Feminoteka prowadzi projekt "odzyskiwania historii kobiet", w którym promuje i przypomina historie pierwszych feministek, emancypantek, "bojownic za sprawę kobiecą". Autorki projektu zbierały historie osobiste - wnuczki wspominały w nich swoje babcie. W końcu powstało wirtualne Muzeum Historii Kobiet. W ubiegłym roku z osobistych historii kobiet, które żyły w Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego powstał film "Powstanie w bluzce w kwiatki".
Historia kobiet w odróżnieniu od historii mężczyzn, zwanej zwykle po prostu historią, jest nieciągła, fragmentaryczna, niedopowiedziana, pełna białych plam. Dotyczy to też relacji nauczycielek i uczennic, żeńskich autorytetów i ich naśladowczyń, mistrzyń i spadkobierczyń idei. Historii kobiet nie ma w podręcznikach szkolnych. Teraz studentki często nie wiedzą, że zaledwie 100 lat temu o ich prawo do edukacji toczył się bój! Nikt nie pamięta o kobietach - żołnierzach, konspiratorkach, legionistkach. Żadna wojna nie odbyła się bez udziału kobiet. Historia nie mogła się bez nich toczyć, czy to na froncie, czy poza nim. Gdzie są odznaczenia? Gdzie pomniki? Gdzie muzea?
W czasie spotkania porozmawiamy o projekcie odzyskiwania historii/herstorii w wirtualnym Muzeum Historii Kobiet. Po co wracamy do pism i postulatów pierwszych feministek? Po co zbieramy osobiste historie kobiet z czasów wojny, Powstania Warszawskiego, historie naszych babć?
W ramach wykładu pokazany zostanie film "Powstanie w bluzce w kwiatki" na temat życia codziennego kobiet w czasie Powstania warszawskiego, i prezentacja Muzeum Historii Kobiet.
„Będąc kobietą jest się przecież nie tylko nosicielką kobiecej historii, lecz również można być jej aktywną współtwórczynią". S. Walczewska, Głos mają kobiety
Wykład zostanie przeprowadzony w ramach spotkań Sekcji Kultura Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować