Społeczne

Godziesze Wielkie świętują udane zbiory! [zdjęcia, wideo]

2023-08-15 21:00:00 BK

Msza św., barwny korowód dożynkowy, degustacje potraw regionalnych i koncerty - tak rolnicy i gospodarze z gminy Godziesze Wielkie świętowali udane zbiory podczas dożynek Gminno-Parafialnych. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Dożynki odbyły się 15 sierpnia, na terenie Wiejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Aktywności i Edukacji w Kakawie Kolonii.

Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich. Następnie odbył się przejazd korowodu dożynkowego do Wiejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Aktywności i Edukacji, gdzie miały miejsce obrzędy dożynkowe. 
 
Część obrzędową poprzedziły występy muzyczne Orkiestry Dętej Godziesze Wielkie. Święto plonów rozpoczęła pieśń "Rota". 
 
 
Zgromadzonych gości, parlamentarzystów, sołtysów, reprezentantów poszczególnych sołectw przywitał Wójt Gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny.
 
 
- Miło mi powitać przyjaciół tej gminy, ludzi bez, których ta gmina nie uczyniłaby ani kroku. Bardzo nam miło, że znaleźliście w ten wtorkowy, wolny i świąteczny dzień czas na to by być na dożynkach w Godzieszach Wielkich. A to kultowa impreza. Od lat w dużej części w innych miejscach, odbywało się to tak jak dzisiaj. Był korowód, piękna msza w zabytkowym kościele i dożynkowy obrzęd – mówił Józef Podłużny.
 
Pierwsi chleb przekazali starostowie dożynek – Julita i Dominik Drobnik. Każda reprezentacja poszczególnych sołectw podchodziła do Wójta i symbolicznie przekazywała mu dary. Wójt  dziękował rolnikom za ich trudną, codzienną pracę, która daje chleb każdemu.
 
Obrzęd dożynkowy w gminie Godziesze Wielkie. WIDEO
 
 
Na uczestników czekała degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Godziesze Wielkie. Muzyczną zabawę otworzył koncert Zespołu SOLEO.
 
 
Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Czekały dmuchane zamki, animatorzy, szczudlarze, popcorn i wata cukrowa.
 
 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować