Biznes

Gmina Żelazków z unijnym dofinansowaniem

2023-09-16 14:26:04 redakcja

Ponad 3 mln 300 tyś zł otrzymała gmina Żelazków na przebudowę drogi w Złotnikach Wielkich przez Złotniki Małe do granicy województwa. Środki pochodzą z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich a stosowna umowa została podpisana między gminą a Urzędem Marszałkowskim.

 

Podpisanie Umowy między Wójtem Gminy  Żelazków a Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego
Podpisanie Umowy między Wójtem Gminy Żelazków a Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego

Mieszkańcy Złotnik Wielkich i Małych na nową drogę czekali od 40 lat. Stan obecny drogi jest fatalny i pozostawia wiele do życzenia. Gmina Żelazków złożyła wniosek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i znalazła się na liście oczekujących. Ostatecznie środki zostały przyznane i dzięki temu  przebudowany zostanie odcinek 2,7 km.

- Zmieniamy Wielkopolskę dzięki środkom z Unii Europejskiej. Dzięki temu powstało wiele dróg lokalnych w naszym regionie i powiecie kaliskim. To przykład dobrego wykorzystania środków przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który odpowiada za wydatkowanie tych pieniędzy. Nie kryję osobistej satysfakcji, że nadzorując Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w każdej gminie powiatu kaliskiego są tablice informujące że kolejną drogę zrealizowano właśnie dzięki tym środkom – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

3,3 mln zł dofinansowania to 63 procent kosztów, resztę musi dołożyć gmina Żelazków, ale ponieważ droga była powiatową to kosztami po połowie dzielą się gmina i powiat a łączny koszt inwestycji szacowany jest na 5,3 mln zł.

- Cieszy mnie fakt, że udało się pozyskać środki od Pana Marszałka na tą drogę. To dobry przykład współpracy trzech szczebli samorządu: gminy, powiatu i województwa, na co często zwracam uwagę. Dla ludzi najważniejsze jest, żeby ta droga powstała i podniósł się komfort ich życia – powiedział starosta kaliski Krzysztof Nosal

Na podpisaniu umowy obecny był także poseł Andrzej Grzyb, który podkreślał jak ważną rolę odgrywają środki unijne w rozwoju regionu.

- Wielkopolska bardzo się zmieniła dzięki tym środkom, dlatego by dalej rozwijać nasz region i Południową Wielkopolskę konieczne jest odblokowane Krajowego Planu Odbudowy by kolejne pieniądze trafiły do nas i by mogły służyć mieszkańcom – powiedział poseł Andrzej Grzyb.

Droga biegnąca przez Złotniki Wielkie i Złotniki Małe łączy się z gminą Stawiszyn, która na swój odcinek przebiegający przez Wyrów pozyskała z tego samego programu środki już wcześniej. Burmistrz Grzegorz Kaczmarek z Marszałkiem Krzysztofem Grabowskim stosowną umowę podpisał kilka miesięcy wcześniej.

- Dzięki tym środkom przebudujemy odcinek drogi na terenie gminy Stawiszyn, ale dopiero teraz będzie miała ta przebudowa sens, gdy odcinek po stronie gminy Żelazków zostanie także wyremontowany – mówi burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek

- Dziękuję Panu Marszałkowi za to, że możemy podpisać umowę, To dla mnie bardzo ważne, że ten zły technicznie odcinek drogi zostanie wyremontowany. Prace obejmą położenie nowej nawierzchni o szerokości 5,5 metra, wykonanie poboczy, barier ochronnych, przepustów, zatok autobusowych i oznakowania drogi – powiedział wójt Żelazkowa Michał Kraszkiewicz.

Planowany termin zakończenia prac i rozliczenia projektu to połowa 2024 roku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować