Kultura

Gastronomik świętuje 75 lat istnienia [zdjęcia]

2022-09-22 10:30:00 Kancelaria Prezydenta Miasta

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu obchodziło dzisiaj 75-lecie działalności. Gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia złożył dyrekcji wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

zdjęcia: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta
zdjęcia: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta

- Jako absolwent, bardzo się cieszę patrząc na wszelkie zmiany, które zachodzą w tej szkole. Pracownikom życzę satysfakcji z wykonywanej pracy, dalszych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności. Was, drodzy uczniowie zapewniam, że wyniesiecie z tej szkoły nie tylko wiedzę, ale też wspomnienia, które pozostaną z Wami na lata - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

W ramach obchodów 75-lecia działalności zasadzono przed budynkiem symboliczne drzewka pamięci, a uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie. Jubileusz był także okazją do przyznania medali za zasługi przez Kazimierza Wiktorowicza, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczone zostały prof. Maria Bryś, prof. Stefania Wodzińska i inż. Monika Hoffman.

Prof. Stefania Wodzińska - Członek Nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Kalisz. Wieloletnia nauczycielka w II Liceum Ogólnokszałcącym im. Tadeusza Kościuszki i w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu. Inicjatorka nadania szkole imienia harcmistrza Janka Bytnara "Rudego", żołnierza AK, zamordowanego przez Niemców w 1943 roku w Warszawie.
Organizatorka Izby Pamięci i Tradycji Szkoły, której przekazała unikalne zdjęcia, książki i inne pamiątki. Prof. Stefania Wodzińska prowadzi nadal spotkania w bibliotekach i szkołach, przypominając o istnieniu bohaterów AK i Powstania Warszawskiego. Utrzymuje kontakt z żołnierzami batalionu "Zośka", ale przede wszystkim zajmuje się losami harcmistrza Janka Bytnara i jego rodziny. To działaczka kultury z lat 70-tych. Jest również Honorowym Przyjacielem Kalisza.

Prof. Maria Bryś - od 2008 roku Członek Nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Kalisz. Była wicedyrektorką i nauczycielką historii w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu. Nadzorowała o pomagała w organizowaniu rocznicowych akademii patriotycznych. Organizowała i uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych w Kaliszu. Przygotowywała także młodzież do konkursów międzyszkolnych, dotyczących patriotyzmu. Uczestniczyła z grupą własnych wychowanków w wykładach Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzonych w ramach Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego "Grota".

Inż. Monika Hoffman - od 2007 roku Członek Nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Kalisz oraz pracownik Urzędu Miasta Kalisza. Współpracowała z sekretarzem Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego "Grota" w przygotowaniu i obsłudze wykładów przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, na spotkaniach w Kaliszu. Uczestniczyła w wielu uroczystościach patriotycznych i religijnych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować