Kultura

Gala Operowa w Filharmonii Kaliskiej

2024-05-06 09:00:00 Filharmonia Kaliska

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Wielkie głosy i międzynarodowa obsada solistów oraz program koncertu przepełniony arcydziełami sztuki operowej. Gala Operowa w Filharmonii Kaliskiej odbędzie się już 10 maja! Gwiazdami koncertu będą: ukraińska sopranistka Wiktoria Melnyk oraz chiński tenor Xiaodong Xu. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maestro Ruben Silva.

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska

Podczas najbliższego koncertu Filharmonii Kaliskiej będziemy mogli usłyszeć nietypowy zestaw solistów – oboje młodych śpiewaków to nietuzinkowe talenty, które wyemigrowały ze swoich krajów, by ruszyć na podbój międzynarodowych scen. Sopranistka Wiktoria Melnyk pochodzi z ukraińskiej Winnicy, gdzie już w młodym wieku wykazywała wyjątkowy talent muzyczny. Po ukończeniu studiów operowych na renomowanej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie szybko zyskała uznanie jako artystka o wyjątkowych zdolnościach interpretacyjnych i wokalnych. Debiut Wiktorii Melnyk na scenie Lwowskiej Opery Narodowej, gdzie wcieliła się w rolę Mikaeli w operze „Carmen”, był tylko wstępem do jej kariery. Wykonanie przez nią tytułowej roli w operze „La Traviata” w renomowanej Operze w Burgas w Bułgarii przyniosło jej szerokie uznanie. Przepływając płynnie przez różne gatunki muzyczne, od opery po muzykę kameralną, oratoryjną i kantatową, Melnyk demonstruje nie tylko wszechstronność, ale także głęboką wrażliwość interpretacyjną. Śpiewaczka jest laureatką wielu prestiżowych nagród wykonawczych w konkursach wokalnych, od Ukrainy po Włochy, od Niemiec po Chorwację i Bułgarię. Ponadto jej wyjątkowy talent został doceniony przez przyznanie jej stypendium Prezydenta Ukrainy dla młodych i zdolnych artystów w roku 2022. Nieustannie rozwijając swój warsztat artystyczny, śpiewaczka uczestniczyła również w programie stypendialnym Gaude Polonia w 2023 roku, pod opieką wybitnej kuratorki Olgi Pasichnyk, co świadczy o jej zaangażowaniu w dalsze doskonalenie się i eksplorację różnorodnych aspektów sztuki wokalnej. Jej muzyczna podróż, podkreślona nagrodami, osiągnięciami i uznaniem, wciąż ewoluuje, inspirując i wzruszając słuchaczy.

Drugim gościem Filharmonii Kaliskiej i solistą Gali Operowej będzie Xiaodong Xu - tenor z prowincji Gansu w Chinach, który obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem profesor Gabrieli Silvy. Młody śpiewak zdobył już w swojej karierze wiele nagród, m.in. złoty medal w konkursie śpiewu Bel Canto na Hunan University Vocal Competition, brązowy medal w konkursie śpiewu Bel Canto na Hunan Art Festival, nagroda Excellence Award na Huanglong Art National Chorus Exhibition, srebrna nagroda w konkursie śpiewu Bel Canto na Hunan Art Festival, nagroda China Golden Bell Award Hunan Division. Pracował jako solista Teatru Pieśni i Tańca Changde w prowincji Hunan, został zaproszony do udziału w koncercie zimowym organizowanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Tatarstanu oraz do udziału w koncercie z okazji 70. rocznicy założenia Konserwatorium Muzycznego w Kazaniu i współpracował z Narodową Orkiestrą Tatarstanu. W czerwcu 2022 r. ukończył Konserwatorium Muzyczne w Kazaniu, a we wrześniu tego samego roku został przyjęty na studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W 2023 r. wziął udział w koncertach i uczestniczył w mistrzowskiej klasie wokalnej śpiewaczki sopranowej i profesor UMFC - Gabrieli Silvy. W 2024 r. wystąpił podczas dwóch koncertów z Ukraińską Orkiestrą Symfoniczną "NADIIA" w Charkowie na Ukrainie.

W programie koncertu znalazły się najpiękniejsze uwertury, arie i duety z repertuaru mistrzów opery. Usłyszymy wybór najsłynniejszych utworów z oper Giacchino Rossiniego (m.in. uwertura z opery Włoszka w Algierze), Gaetano Donizettiego (m.in. aria Una furtiva lagrima z opery Napój Miłosny, duet Tornami a dir che m'ami z opery Don Pasquale), Giacomo Pucciniego (m.in. aria Nessun dorma z opery Turandot, duet Mimi i Rodolfo O soave fanciulla z opery Cyganeria) czy Giuseppe Verdiego (m.in. aria La donna e mobile z opery Rigoletto,duet Parigi o cara z opery La Traviata) i wiele innych utworów, które zapisały się w historii światowej opery złotymi zgłoskami. Nie zabraknie także kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonína Dvořáka, Jules'a Masseneta, czy Charles'a Gounoda, bez których żadna gala operowa nie byłaby tak pełna blasku, lekkości  i uroku właściwych klasykom gatunku.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zaprezentuje się pod batutą maestro Rubena Silvy, wielkiego admiratora wybitnej sztuki operowej, który w swojej dyrygenckiej karierze prowadził kilkadziesiąt premier operowych, operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach, był także dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi, a Warszawskiej Operze Kameralnej przewodził także jako dyrektor artystyczny.

Gala Operowa  odbędzie się w piątek, 10 maja o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 60 zł  (bilet normalny) i 45 zł (bilet ulgowy) do nabycia online poprzez stronę filharmoniakaliska.pl i serwis Bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.  

 

INFORMACJE

GALA OPEROWA

10 maja 2024 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30

 

BILETY:

60 zł (bilet normalny), 45 zł ( bilet ulgowy)

 

Filharmonia Kaliska:  

http://filharmoniakaliska.pl/info/bilety-on-line 

Bilety24.pl:

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-955-gala-operowa-104478?id=583778#overall 

Kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej:

  1. Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz

tel.: +48 62 757 07 48

e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl

 

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w godzinach otwarcia kasy.

Sprzedaż biletów: w kasie od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 17:00, w dniu koncertu w godz. 12:00 - 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.

 

PROGRAM:

Najpiękniejsze uwertury, arie i duety z repertuaru mistrzów opery:  G. Rossiniego (m.in. uwertura z opery Włoszka w Algierze), G. Donizettiego (m.in. aria Una furtiva lagrima z opery Napój Miłosny, duet Tornami a dir che m'ami z opery Don Pasquale), G. Pucciniego (m.in. aria Nessun dorma z opery Turandot, duet Mimi i Rodolfo O soave fanciulla z opery Cyganeria) czy Giuseppe Verdiego (m.in. aria La donna e mobile z opery Rigoletto,duet Parigi o cara z opery La Traviata), a także kompozycje  W.A. Mozarta, A. Dvořáka, J. Masseneta, czy C. Gounoda.

 

WYSTĄPIĄ:

Wiktoria Melnyk  - sopran 

Xiaodong Xu  - tenor 

 

Ruben Silva  - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować