Fundusz Obywatelski z bliska – dyskusja na przykładzie Miasta Kalisza

2014-03-21 11:16:00 Ania

Czym są i po co się tworzy budżety obywatelskie? To temat rozmowy z Borysem Martelą, socjologiem i działaczem społecznym. Spotkanie odbyło się w Cafe.calisia.pl, uczestniczyły w nim władze miasta i przedstawiciele rad osiedli. Temat zyskał dodatkowe znaczenie w kontekście Projektu Funduszu Obywatelskiego Miasta Kalisza, planowanego do wprowadzenia w 2015 roku.

fot. AB
fot. AB

Kaliska Inicjatywa Miejska, organizator spotkania, złożyła do projektu uwagi. Dotyczą one m.in. zasad zgłaszania społecznych projektów i kampanii informacyjnej. Rozmowy dotyczyły głownie tego problemu.

W dyskusji uczestniczyli wiceprezydent Dariusz Grodziński, wiceprezydent Daniel Sztandera, radny Grzegorz Sapiński.
W ostatnich dniach dokonywano poprawek związanych z ustaleniem ostatecznego kształtu projektu. Wprowadzono zmiany dotyczące formy głosowania.

Głosować będzie można przez jeden dzień, najprawdopodobniej będzie to sobota, 28 czerwca, po zakończeniu roku szkolnego. Wytypujemy kilkanaście punktów w całym mieście, otwartych w godz. od 10:00 do 18:00. Aktu głosowania będziemy dokonywać przez wrzucenie do urny karty z zaznaczonymi propozycjami – wyjaśnia wiceprezydent Dariusz Grodziński.

Propozycje wprowadzenia zmian dotyczą także zwiększenia udziału organizacji pozarządowych. W związku ze zgłaszanymi postulatami, Kaliska Rada Działalności Pożytku Publicznego może zgłosić czternaście propozycji inwestycyjnych, nie dziesięć, jak wstępnie ustalono.

Wykluczono głosowanie przez Internet. Władze miasta przytoczyły przykłady z innych miast, które ukazują, że taki sposób oddawania głosów jest nieprecyzyjny. Zdarzały się przypadki oszustwa, pojawiały się błędy i pomyłki.

Z kilkoma punktami nie zgodził się radny Grzegorz Sapiński, który uważa m.in., że należy zmienić datę głosowania. W wybranym terminie może być zbyt niska frekwencja. Ponad to radny zgłosił uwagi co do formy wybierania wniosków przez Rady Osiedli.

Mamy 26 Rad Osiedli, każda może zgłosić po jednym projekcie. Grzegorz Sapiński zauważa, że wnioski zgłaszają organy wytypowane przez prezydenta, a powinni robić to poszczególni obywatele, żeby mięć większy wkład w proces tworzenia funduszu.

Już za niecały miesiąc odbędą się spotkania konsultacyjne, podczas których kaliszanie mogą przedstawiać swoje propozycje do Funduszu Obywatelskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować