Społeczne

Fundacja MARTEL nie zwalnia tempa. Biblioteczka w kształcie serca trafiła do Żor

2021-03-21 11:30:00 Karina Zachara

Charakterystyczna biblioteczka w kształcie serca, podarowana przez kaliską fundację MARTEL, znalazła kolejną lokalizację. Tym razem z jej zawartości korzystać będą pacjenci oddziału pediatrycznego w Szpitalu Miejskim w Żorach.

fot. Szymon Kamczyk, Nowiny Żorskie
fot. Szymon Kamczyk, Nowiny Żorskie

Pierwsza biblioteczka MARTELA zamontowana została w styczniu, na Oddziale Chorób Dziecięcych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Już wtedy prezes kaliskiej fundacji MARTEL, a zarazem właściciel wydawnictwa o tej samej nazwie Stanisław Adam Jędrysiak zapowiadał, że to zaledwie początek większego projektu, którym chce objąć podobne placówki w całym kraju. I tak też się dzieje. W miniony czwartek, charakterystyczna biblioteczka w kształcie serca trafiła na oddział pediatryczny Szpitala Miejskiego w Żorach.   Dzięki zaangażowaniu Anny Soboty, jednej z mieszkanek Żor oraz miejscowej radnej  Anny Gaszki udało się zarazić pomysłem lokalnych sponsorów iw ciągu zaledwie kilku dni projekt został wcielony w życie, a mali pacjenci mogą już korzystać z pięknie wydanych publikacji. 

Wspaniałe jest to, że książki umieszczone w biblioteczce są prezentem dla pacjentów. Dzieci będą mogły korzystać z publikacji nie tylko na miejscu, ale też zabrać książeczki i kolorowanki do domu. W ten sposób Fundacja nie tylko chce pomóc w terapii dzieci, ale też zachęcić je do czytania. Inicjatywa bardzo spodobała się lokalnym działaczom
i przedsiębiorcom, więc postanowili ją wesprzeć
- podkreśla Anna Gaszka, radna Żor. 

- Zależało nam na stworzeniu fajnej akcji, która nie tylko w trudnym czasie pandemii wpłynie korzystnie na dzieci. Książkoterapia, którą jako wydawnictwo i fundacja mocno propagujemy, bardzo dobrze działa na małych pacjentów. Czytając, dziecko przenosi się w świat wyobraźni i dzięki temu zapomina o chorobie, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasz projekt zyskuje coraz szersze grono zwolenników - mówi Stanisław Adam Jędrysiak, prezes Fundacji MARTEL, która wypełniła biblioteczkę kolorowymi publikacjami i która dzięki wsparciu sponsorów, w miarę jak książki będą znikać z bibliotecznej półki, zadba o to, by uzupełniać zasoby.  

Jak zaznacza Małgorzata Krawczyk, lekarka z żorskiej pediatrii, na oddziale znajduje się obecnie wielu małych pacjentów. Wprawdzie medycy robią wszystko, aby pozostawali oni w szpitalu jak najkrócej, ale wartościowa lektura z pewnością umili im ten trudny czas.  

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ