Wasze artykuły

Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty”

2019-08-12 14:02:09 CKiS

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Zapraszamy na wrześniowy wykład popularnonaukowy z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na zdjęciach z XIX i XX wieku”. Będzie to pierwsza część prezentacji pt.: „Kalisz - od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty”, podczas której skupimy się na urbanistyce i architekturze miasta od średniowiecza, aż po lata 80 XX w. Wykład wygłosi Maciej Błachowicz.

W większości dotychczasowych Fotoplastikonów bohaterami byli ludzie. Dawni kaliszanie i historie ich życia. W tak przyjętej konwencji Kalisz i jego architektura stanowiły tło do opowieści o „żywym” człowieku z przeszłości. Tym razem, prowadzący – Maciej Błachowicz – chciałby odwrócić proporcje i uczynić bohaterem samo miasto, a dokładniej jego urbanistykę i (w mniejszym stopniu) architekturę od średniowiecza, aż po lata 80 XX w. Co było przyczyną założenia grodu na obecnym miejscu? Co zadecydowało o dzisiejszym przebiegu ulic i placów Kalisza? Próba odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwa, a opowieść można niestety zmienić w nudną wyliczankę ulic, placów i budynków. Aby tak się nie stało, pomocna nam będzie metafora porównująca miasto do żywego, ciągle przekształcającego się organizmu. Ta przenośnia pozwala tworzyć kolejne – mówimy o narodzinach i obumieraniu miast, samą zaś infrastrukturę porównujemy do narządów wewnętrznych. W takim ujęciu centrum, rynek lub ratusz staje się sercem, a kanalizacja i wodociągi trzewiami miasta. Zobaczymy chwile, gdy Kalisz rozwijał się znakomicie, ale też czasy stagnacji i kompletnej klęski. Na kanwie opowieści zastanowimy się co decyduje o sukcesie miasta i na ile decyzje poszczególnych ludzi mogą mieć wpływ na powodzenie lub upadek. Kalisz jak każde miasto jest zawsze niedokończonym projektem. Na ile działania w jego przestrzeni urbanistyczno – architektonicznej mogą mieć znaczenie dla codziennego życia?

Ilustracje:

1.Kalisz widziany z satelity i na planie z 1825 r. Źródło: https://stareplanymiast.pl/wg-miast/kalisz/

2.Kalisz w XVIII wieku Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.

3. Więzienie w Kaliszu. Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.

4. Fragment planu Kalisza (…) Bronisława Bukowińskiego wydany staraniem Wincentego Borettiego i Stanisława Graeve 1910 r.

5. Projekt dworca kolejowego w Kaliszu (około1900 r.) – elewacja od strony miasta i plan budynku.

6. Projekt dzielnicy przemysłowej Kalisza Zdzisław Kalinowski III nagroda w konkursie Koła Architektów na odbudowę Kalisza. Tygodnik Ilustrowany z 15 04 1916 nr 16.

7. Verkehrsplan Kalisz 1939 (fragment) źródło http://igrek.amzp.pl/

8. Osiedle FG, (XXV lecia PRL obecnie Serbinów) artykuł prasowy źródło Ziemia Kaliska 1965, nr 19.

9. Osiedle Dobrzec foto. M. Błachowicz

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować