"Forever" na rynku pracy

2010-03-22 10:48:23 Iwona Cieślak, UM Kalisz

Pierwsza w Kaliszu spółdzielnia socjalna zainaugurowała działalność. Od 1 kwietnia będzie oferować usługi w zakresie budownictwa i remontów. Celem spółdzielni jest nie tylko zapewnienie dochodu jej członkom. Przede wszystkim ma zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych.

Iwona Cieślak, UM Kalisz
Iwona Cieślak, UM Kalisz
Spółdzielnie socjalne są jednym z narzędzi służących realizacji idei ekonomii społecznej; formą prawną mającą umożliwić jej członkom – którymi są najczęściej osoby wykluczone społecznie i dotknięte przez los: bezrobotne, niepełnosprawne, uzależnione – powrót do uregulowanego trybu życia i na rynek pracy.
Spółdzielnie opierają się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków i działają w bardzo różnych sektorach: np. budowlanym, gastronomicznym, ochronie środowiska, turystyce.
Działalność spółdzielni może zostać wsparta ze środków budżetu państwa lub samorządu poprzez: dotacje, pożyczki, poręczenia, usługi lub doradztwo. Spółdzielnia może także zabiegać o wsparcie ze środków Unii Europejskiej.
Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem, działa na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowniczego. Każdy z członków spółdzielni wnosi kapitał założycielski. W przypadku kaliskiej spółdzielni "Forever" będą to fundusze pozyskane z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Pierwsza kaliska spółdzielnia socjalna rozpoczyna działalność 1 kwietnia. Tworzy ją sześć osób, które chcą świadczyć usługi budowlane i remontowe. Organizacyjnie wspiera spółdzielców Klub Integracji Społecznej działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
- Nasza spółdzielnia mogła powstać dzięki życzliwej pomocy Urzędu Miejskiego, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Za nami są już formalności, teraz musimy wykazać się dobrą pracą, zdobywać zlecenia – mówił Tomasz Zacher, prezes spółdzielni "Forever".
Pytany, po co tworzył spółdzielnię podkreśla, że tylko w grupie osoby długotrwale bezrobotne mają szansę wrócić na rynek pracy. Dzięki wsparciu kilku instytucji mają dostęp do pomocy prawnej, wiedzy o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego oraz miejsce, w którym mogą się spotykać, korzystać z komputera, internetu, faxu, itp.
Członkowie spółdzielni "Forever" zaznaczają, że muszą sami zabiegać o zlecenia, dbać o wysoki poziom usług. Wiedzą jednak, że dzięki utworzeniu spółdzielni mają zapewnione wsparcie.
Ustawa, na mocy której powstają spółdzielnie socjalne zapewnia przywileje, które – zwłaszcza w pierwszym okresie działalności – umożliwią nowym podmiotom utrzymanie się na rynku usług.
Spółdzielnie mają możliwość uzyskania refundacji składek na ubezpieczenia społeczne; prawo do zatrudniania pracowników w ramach robót interwencyjnych i publicznych oraz osób skazanych bez prawa do członkostwa w spółdzielni; możliwość angażowania wolontariuszy; korzystania z dofinansowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa.
Istotnym narzędziem wspierającym spółdzielnie socjalne są tzw. klauzule społeczne wprowadzone do Prawa o zamówieniach publicznych. Na tej podstawie zleceniodawca ogłaszający przetarg może zapewnić pierwszeństwo podmiotom zatrudniającym osoby bezrobotne, niepełnosprawne czy inne zagrożone wykluczeniem społecznym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować