Fagot w Sali Koncertowej

2014-03-11 06:15:00 Ania

Kaliska Filharmonia zaprasza do wysłuchania dzieł Smitha, Rossiniego, Dvoraka. Z Orkiestrą Symfoniczną wystąpi fagocista – Alfonso Patriarca. Koncert już w najbliższy piątek.

fot. www.filharmoniakalisz.pl
fot. www.filharmoniakalisz.pl

Wystąpią:

Alfonso Patriarca – fagot,
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej,
Pasquale Veleno – dyrygent.

W programie:
Larry Alan Smith – Fanfara,
Gioachino Rossini – Koncert F-dur na fagot i orkiestrę,
Antonin Dvorak – IX Symfonia e-moll “Z Nowego Świata” op. 95.

Zapraszamy 14 marca, o godz. 19.30, do Auli WPA UAM w Kaliszu, przy ul. Nowy Świat 28-30.

Bilety w cenie 40,-(N) i 30,-(U),
rezerwacja pod numerem tel. 62/757-07-48.


Fanfara autorstwa Larry’ego Alana Smitha powstała dla Orkiestry Symfonicznej w Hartford (USA) na otwarcie sezonu artystycznego 1991/92, a inspiracją do jej powstania był jubileusz 200 rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozytor zręcznie połączył fragmenty kompozycji austriackiego geniusza z własnymi. Efektem końcowym okazała się jasna, lekka muzyka – prawdziwy hołd dla Mistrza Mozarta.

F-dur na fagot i orkiestrę powstał we Włoszech i z pewnością w okresie, gdy królowała tam muzyka operowa. Nie jest jednak
pewne, czy autorem tego dzieła rzeczywiście był Gioachino Rossini.
Zadecydował o tym włoski ksiądz o nazwisku Giuseppi Gregiati. Niektórzy twierdzą, że koncert jest efektem współpracy pomiędzy Rossinim, Gattim, uczniem Rossiniego a Domenico Liveranim, nauczycielem muzyki ze szkoły muzycznej w Bolonii. Manuskrypt utworu spoczywa w bibliotece w Mantui, a my mamy okazję przekonać się, czy w koncercie znajdziemy ślady operowego bel canta i duszę muzyki Rossiniego.

IX Symfonia e-moll “Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka powstała w 1893 roku w czasie 3-letniego pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych.
Prawykonanie dzieła odbyło się 16 grudnia 1893 roku w Nowym Jorku i od tego czasu kompozycja ta jest jednym z najbardziej popularnych dzieł symfonicznych. O wyjątkowym uroku Symfonii e-moll decyduje nie tylko jej nastrojowość, bogactwo melodyczne czy urozmaicona rytmika i świetna instrumentacja, lecz więcej jeszcze, szczególnie udane zespolenie oryginalnych elementów ludowej muzyki amerykańskiej z rodzimymi, czeskimi intonacjami melodycznymi i rytmiką tańców słowiańskich.
Informacja o utworach z: www.filharmoniakalisz.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować