Emilia Sitarz z Paszportem Polityki

2015-01-14 12:14:00 sk

Wczoraj w Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Paszportów Polityki. W kategorii: Muzyka Poważna nagrodę otrzymał zespół Kwadrofonik, w składzie którego gra pianistka pochodząca z Kalisza – Emilia Sitarz.

fot. UM Kalisz
fot. UM Kalisz

Jurorzy uzasadniając nagrodę napisali: za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące.

Zespół powstał z połączenia Lutosławski Piano Duo oraz duetu perkusistów Hob-beats Duo. Grają w nim: Emilia Sitarz, Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękała i Bartłomiej Wąsik.
Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonują utwory pisane na skład perkusyjno – fortepianowy pisane przez współczesnych kompozytorów XX wieku: Bartoka, Crumba, Berio.

Ważną częścią działań zespołu jest poszukiwanie nowych brzmień i inspiracji. W ich muzycznych eksperymentach zdarza się, że fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a instrumenty perkusyjne przejmują funkcję instrumentów melodycznych. Koncerty zespołu mają formę opowieści dźwiękami. Jednym ze źródeł, z których czerpie zespół jest muzyka ludowa.

W 2008 artyści wydali pierwszą płytę pt. „Folklove” wydaną przez Polskie Radio.
W roku 2013 nagrali kolejna płytę z udziałem wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz “Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”.

Emilia Sitarz solo i w duecie z Bartłomiejem Wąsikiem zbiera nagrody i wyróżnienia na polskich i zagranicznych konkursyach pianistycznych. W 2009 roku została wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, a rok wcześniej – Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza i Fryderyka za płytę nagraną w duecie Lutosławski Piano Duo.

Przypomnijmy: Paszporty Polityki są nagrodą ustanowioną w 1993 r. przez tygodnik „Polityka”, przyznawaną twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada. Od roku 2002 obejmuje też nagrodę specjalną: kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować