Efektywne mikroorganizmy ratują rolnictwo

2010-01-22 08:38:13 Starostwo Powiatowe Kalisz

Co to są efektywne mikroorganizmy (EM) mogli się dowiedzieć członkowie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, którzy spotkali się w kaliskim Starostwie Powiatowym. Prezentację poświęconą wykorzystaniu mikroorganizmów w rolnictwie przedstawiła Barbara Grzyb, absolwent wydziału ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu, nauczyciel z zakresu uprawy roślin w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrzeszowie, członek Zespołu redakcyjnego Rady Regionalnego Centrum Promocji i Namnażania Mikroorganizmów.

Preparaty opracowane przez japońskiego naukowca w latach 80-tych XX wieku miały zastąpić chemiczne środki ochrony roślin i nawozy sztuczne. Ich pozytywne działanie zostało wykorzystane również w technologiach oczyszczania ścieków, w urządzeniach sanitarnych, do eliminacji odrażających zapachów i owadów-szkodników, a nawet do kosmetyków.
Podczas spotkania rozmawiano o korzyściach jakie przynosi rolnikowi stosowanie preparatów opartych na mikroorganizmach. Dla niektórych delegatów ich stosowanie to nie nowość. "Stosując mikroorganizmy na pola po roku pojawiają się pierwsze korzyści, a po kilku latach widać zdecydowane zmiany na lepsze" - wyjaśniała Barbara Grzyb
Najnowsze badania naukowe- jakie przedstawiła Barbara Grzyb- potwierdzają, że mikroorganizmy wpływają na zahamowanie procesów gnilnych i lepszą kondycję gleby, co jest najważniejsze w nowoczesnym rolnictwie. Wśród korzyści stosowania EMów wyróżnia się zmniejszenie uciążliwości odorów, redukcję populacji insektów, poprawę zdrowotności stada, poprawa kondycji i zdrowia roślin, struktury gleby, szybki rozkład resztek pożniwnych, hamowanie procesów gnilnych i przenoszenia chorób doglebowych, intensywny rozwój systemu korzeniowego, lepsze przyswajanie nawozów.
"Te dobre mikroorganizmy mają wprowadzić równowagę w glebie. Na tym opiera się nowoczesne rolnictwo. Coraz doskonalsze maszyny i urządzenie jednak przyczyniają się do zachwiania równowagi mikrobiologicznej gleby. Te dane przestawiane w najnowszych badaniach SA zaskakujące. Warto promować wśród rolników korzyści jakie wynikają ze stosowania EMów" – mówił starosta kaliski Krzysztof Nosal.
"Złą jakoś chleby można zmienić przy pomocy efektywnych mikroorganizmów przywracając jej tym samym równowagę biologiczną. Do czasu kiedy ten cel nie zostanie osiągnięty, konieczne jest wzmacnianie procesów biologicznych zachodzących w glebie. Preparaty są bezpieczne dla człowieka i środowiska, wykorzystane są również do utrzymywania świeżości produktów spożywczych. Zapobiegając pandemii, spryskano efektywnymi mikroorganizmami obszary Tajlandii po kataklizmie tsunami, a także tereny zalane w wyniku przejścia tornado w Stanach Zjednoczonych" - mówiła Barbara Grzyb podczas swojego wykładu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować