Kultura

Dziś 82. rocznica pierwszych deportacji kaliskich Żydów [program]

2021-12-02 10:00:00 UM Kalisz

Mieszkańcy Kalisza i przedstawiciele gmin wyznaniowych żydowskich, 2 grudnia 2021 roku o godz. 13, oddadzą hołd obywatelom, wysiedlonym z naszego miasta przez hitlerowców, których tragiczne losy do dziś wywołują ogromne współczucie i smutek.

zdjęcie ilustracyjne JM
zdjęcie ilustracyjne JM

Na skwerze Rozmarek w Kaliszu, 2 grudnia o godz. 13, rozpocznie się uroczystość z udziałem władz miasta Kalisza, przedstawiciela Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu oraz Przewodniczącej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.

Program uroczystości:

12.40 Złożenie wiązanki kwiatów przez władze miasta przed tablicą pamiątkową, poświęconą deportacji m.in. kaliskich Żydów do obozów śmierci, ul. 3 Maja w Kaliszu

13.00 Rozpoczęcie uroczystości na skwerze Rozmarek

13.00 Powitanie gości

13.05 Historia deportacji kaliskich Żydów

13.15 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci przed tablicą upamiętniającą pomordowanych żydowskich mieszkańców Kalisza oraz stojącą w tym miejscu Wielką Synagogę

13.30 Okolicznościowe przemówienia

13.40 Zakończenie uroczystości

14.00 Spotkanie w Akceleratorze Kultury, przy ul. Nowy Świat 2 A

• Wystawa pt.: Śladami Żydów w Kaliszu, prezentowana przez Fundację Znowu Razem, przygotowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz uczniów partnerskiego Gimnazjum Hammonense z Hamm;

• Statut Kaliski w ilustracjach Artura Szyka ˗ filmowa opowieść Moniki Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu; • Geneza i mechanizmy antysemityzmu ˗ rozmowa.

Słowo wstępne ˗ Izabela Fietkiewicz-Paszek z MBP w Kaliszu, ambasadorka Muzeum POLIN, Izabella Galuba-Bryja z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, edukator historii Żydów w Polsce, twórca projektu „Łączy nas przeszłość. Z Kalisza do Jerozolimy.”

 

Wydarzenia towarzyszące obchodom:

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Alina Szapocznikow / Portret wielokrotny

 

Galeria Pulsar

Paweł Althamer / Artur Żmijewski / Polska Szkoła Kolażu 2021

 

Postój ze sztuką

Paweł Althamer / Pomnażający dobro

 

Wobec zła ˗ Program Kina na Sztuki, spotkań i dyskusji w dniach 1-3 grudnia

Do 3 grudnia 2021 r., w OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego prezentowana jest wystawa „Herbarium” Łukasza Surowca.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ