Duża Sue zawisła na ścianie

2012-09-21 12:52:00 Bartek za UM Kalisz

Reprodukcja "Big Sue", obrazu Luciana Freuda, wnuka słynnego psychoanalityka, to kolejna praca zaprezentowana w „Ulicznej galerii światowego malarstwa”, której pomysłodawcą jest kaliski fotografik Mariusz Hertmann. Dzieło Freuda „Benefits Supervisor Sleeping”, znane także jako "Big Sue" zastąpiło wiszącą do tej pory w galerii "Venus" Botticellego.

Tomasz Machowicz, Wojciech Krenz
Tomasz Machowicz, Wojciech Krenz
Przy ul. Targowej prezentowane były już m. in. „Konstytucja 3 maja z roku 1792” Jana Matejki, a z okazji Świąt Wielkanocnych „Zdjęcie z krzyża” Rogiera van der Weydena. „Benefits Supervisor Sleeping” jest czwartym obrazem w galerii. Jego autorem jest Lucian Freud, malarz angielski niemieckiego pochodzenia, wnuk Zygmunta Freuda. Artysta ten zawsze szedł pod prąd obowiązującym normom i modom wylansowanym przez krytyków sztuki. Rozgłos uzyskał jako twórca bezpardonowych w wymowie portretów i aktów o bogatej fakturze malarskiej.
Benefits Supervisor Sleeping:
Oto wartość sztuki współczesnej: ciężka, duża, materialna. Sue Tilly, urzędniczka, pozowała do tego portretu w 1995 r. Dla Luciena Freuda obfite ciało kobiety było niemal objawieniem. Z tym zastrzeżeniem, że malarz nie szukał metafizyki, ale prawdy zobaczonego i sensu widzianego. Ostrość widzenia kryje się w mięsiście położonej farbie, rozłożeniu świateł na brzuchu czy mieszających się kolorach obszarpanej kanapy i ciała. Na tej kozetce nie będzie wygodnie. Z finezji formy eksploduje brutalne pytanie: czym jesteś?
Malując obrazy, staram się poruszyć zmysły poprzez intensyfikację rzeczywistości. Czy uda się osiągnąć ten cel, zależy od tego, jak mocno malarz rozumie i czuje wybraną osobę i przedmiot - napisał o swojej twórczości malarz.
Obraz Benefits Supervisor Sleeping, popularnie nazywany "Big Sue", w 2008 r. w londyńskim domu aukcyjnym Christie's został sprzedany za rekordową sumę 33,6 mln dolarów. Nigdy wcześniej praca żyjącego artysty nie osiągnęła tak zawrotnej ceny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować