Dowiedz się więcej o "kieszeni miasta"

2014-10-01 12:36:00 Ki

Wyobraź sobie, że kontrolujesz budżet Kalisza bez tabletów i dokumentacji. Niemożliwe? A jednak! Grupa kaliszan zanalizowała “kieszeń miasta”, żeby przełożyć fachowy język finansów na treści zrozumiałe dla każdego mieszkańca. Dzisiaj opowiadają o swojej piętnastomiesięcznej pracy nad projektem “Liczy się miasto”.

Ki
Ki

“Liczy się miasto. Obywatelski monitoring budżetu” to pomysł, który zrodził się z potrzeby usprawnienia komunikacji między władzą a mieszkańcami. Projekt realizowali mieszkańcy skupieni w dwóch stowarzyszeniach: “Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej” i “Akcji Konin”.

Istotą społecznego monitoringu budżetu przede wszystkim są spotkania z mieszkańcami i włodarzami miasta – informują autorzy projektu.

Na spotkaniu podsumowującym pierwszą część projektu, przedstawiono przebieg czynności związanych z monitoringiem budżetu.

Skupiliśmy się na kwestiach, które naszym zdaniem najbardziej intersują mieszkańców. W Kaliszu są to inwestycje – mówi Kalina Michocka z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

Kaliszanie narzekają na brak zewnętrznej obwodnicy miasta, małą liczbę miejsc parkingowych, a także brak ścieżek rowerowych.

Celem przedsięwzięcia było zrobienie szumu wokół wcześniej planowanego funduszu obywatelskiego. Organizatorzy chcieli ujawnić dane, do których zgodnie z prawem mieszkańcy mają prawo. Z tego względu, najważniejszą częścią projektu były spotkania z mieszkańcami na temat budżetu i działań władzy lokalnej.

To nie był projekt ekonomiczny, ekspercki, a raczej społeczny, mający zaktywizować mieszkańców – mówił Mikołaj Pancewicz z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

Autorzy dążyli do tego, aby uczynić budżet dostępniejszym.

Z ankiet wynika, że wielu mieszkańców ma problem ze znalezieniem stanu budżetu miasta w sieci. Mieszkańcy są zorientowani na grafikę i filmy przedstawiające budżet – mówi Panacewicz.

O strategii rozwoju lokalnego opowiedział ekspert samorządowy Wojciech Kłosowski, a gościem specjalnym był Mellouki Cadat z Amsterdamu, który zrelacjonował przebieg podobnego procesu w Holandii – powiedział skąd wzięła się idea, jak tam udało się osiągnąć pożądany efekt i w jaki sposób projekt będzie realizowany w innych miastach.

Działania koordynowało Stowarzyszenie „Jeden Świat” z Poznania, które połączyło KIM i AK z holenderskim partnerem Centre for Budgetmonitoring and Citizen Participation, by wymieniać się doświadczeniami.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Miasta Kalisza – prezydent Janusz Pęcherz, wiceprezydent Jacek Konopka i skarbnik Irena Sawicka.

W tym roku KIM przystąpi do realizacji drugiej części programu: „Liczy się miasto. Społeczna analiza budżetu 2015/2016."

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować