Polityka

Demonstracje w Kaliszu i w całej Polsce w obronie niezależnych sędziów [zdjęcia, wideo]

2021-08-18 20:00:00 BK

18 dnia każdego miesiąca przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji w Kaliszu, mieszkańcy, stają pod gmachem sądu na Alei Wolności by pokazać swoje poparcie dla wolnych sądów i sędziów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

18 sierpnia o godzinie 18:00 w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezłomnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Wraz z sędziami Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, których dotknęły podobne sankcje, stał się symbolem tego, co spotyka prawników w państwie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Pod kaliski sąd przyszło ponad 20 osób z transparentami, flagami Polski i Unii Europejskiej.

- Mamy w Polsce świetną Konstytucję, szczycimy się nią, pokazuje, ale tę Konstytucję władza potrafi wykorzystać przeciwko demokracji. W niby oparciu o tę Konstytucję władza zabrała kobietom wolność. Teraz w niby oparciu o tę Konstytucję nie chcą wykonać wyroku TSUE. Za każdym przepisem prawa musi stać sąd, ktoś kto ma władze powiedzieć, że to prawo obowiązuje. W polskim wymiarze ustawowym powinien to być Trybunał Konstytucyjny. Niestety nie jest. Został zawłaszczony i zniszczony. Aby w tym sądzie była niezależność, muszą być niezależni sędziowie - mówił Michał Witkowski, Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu.

- Wielokrotnie jestem pytany przez znajomych po co tutaj stoimy. Kilka dni temu walczyliśmy o wolne media. Nie musielibyśmy stać i walczyć o wolne media, gdyby sądy w Polsce były wolne, prokuratura była wolna a także Trybunał Konstytucyjny. Taka ustawa trafiłaby do Trybunału i zostałaby odrzucona. Po to stoimy - mówił Tomasz Wasiak, KOD Kalisz.

Akcja wsparcia niezależnych sędziów - jak każdego 18. dnia miesiąca odbywa się w całej Polsce. Wydarzenie zorganizował Komitet Obrony Demokracji, który sprzeciwia się postępowaniu Zjednoczonej Prawicy i żąda przywrócenia do pracy sędziów Igora Tuleyi, Pawła Juszczyszyna i Beaty Morawiec. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ