Polityka

Demonstracje w Kaliszu i w całej Polsce w obronie niezależnych sędziów [zdjęcia, wideo]

2021-08-18 20:00:00 BK

18 dnia każdego miesiąca przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji w Kaliszu, mieszkańcy, stają pod gmachem sądu na Alei Wolności by pokazać swoje poparcie dla wolnych sądów i sędziów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

18 sierpnia o godzinie 18:00 w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezłomnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Wraz z sędziami Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, których dotknęły podobne sankcje, stał się symbolem tego, co spotyka prawników w państwie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Pod kaliski sąd przyszło ponad 20 osób z transparentami, flagami Polski i Unii Europejskiej.

- Mamy w Polsce świetną Konstytucję, szczycimy się nią, pokazuje, ale tę Konstytucję władza potrafi wykorzystać przeciwko demokracji. W niby oparciu o tę Konstytucję władza zabrała kobietom wolność. Teraz w niby oparciu o tę Konstytucję nie chcą wykonać wyroku TSUE. Za każdym przepisem prawa musi stać sąd, ktoś kto ma władze powiedzieć, że to prawo obowiązuje. W polskim wymiarze ustawowym powinien to być Trybunał Konstytucyjny. Niestety nie jest. Został zawłaszczony i zniszczony. Aby w tym sądzie była niezależność, muszą być niezależni sędziowie - mówił Michał Witkowski, Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu.

- Wielokrotnie jestem pytany przez znajomych po co tutaj stoimy. Kilka dni temu walczyliśmy o wolne media. Nie musielibyśmy stać i walczyć o wolne media, gdyby sądy w Polsce były wolne, prokuratura była wolna a także Trybunał Konstytucyjny. Taka ustawa trafiłaby do Trybunału i zostałaby odrzucona. Po to stoimy - mówił Tomasz Wasiak, KOD Kalisz.

Akcja wsparcia niezależnych sędziów - jak każdego 18. dnia miesiąca odbywa się w całej Polsce. Wydarzenie zorganizował Komitet Obrony Demokracji, który sprzeciwia się postępowaniu Zjednoczonej Prawicy i żąda przywrócenia do pracy sędziów Igora Tuleyi, Pawła Juszczyszyna i Beaty Morawiec. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować