Czy pierwsze małe samoloty pasażerskie będą lądować w Michałkowie już za 2 lata?

2011-10-10 23:19:35 Aga

Pojawiła się na to szansa. Obniżenie kosztów inwestycji o 70% może inwestycję przyspieszyć. Wszystko jest możliwe przez pomysł zastosowania innowacyjnej budowy wyczekiwanego pasa startowego.

Kilka lat temu z inicjatywy lokalnych samorządów i przedsiębiorców powstała Fundacja Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa. Pozwoliło to na znalezienie pieniędzy na opracowanie koncepcji i stworzenie planów budowy. Na tym się skończyło. Samorządy i zainteresowani inwestorzy nie mieli na tyle dużo pieniędzy, by na inwestycję wyłożyć z własnej kasy, dlatego czekano na wsparcie z budżetu państwa. Fundacja starała się między innymi o dofinansowanie z WRPO mówi, wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk: Wstępne obliczenia pokazały, że budowa pasa startowego to koszt 10 milionów złotych. Stworzenie portu lotniczego to w sumie 40 milionów.
Przedwyborcza wizyta premiera Waldemara Pawlaka sprowokowała do rozmów o konieczności budowy niewielkiego portu lotniczego, z którego mogłyby korzystać powietrzne taksówki, na pokład których wchodziłoby ok. 15-20 osób. Rozmowy przyniosły optymistyczne wnioski, mówi Piotr Walkowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego: tak duże koszty to przede wszystkim stosowanie tradycyjnej metody. Jeśli odstąpimy od budowy pasa z użyciem betonu a postawimy na innowacyjną metodę, w której stosuje się specjalną plastikową kostkę, koszty obniżą się o 70%. Wtedy jest szansa na pozyskanie pieniędzy i to szybko z programu Innowacyjna Gospodarka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować