Polityka

Czy miasto będzie wspierać mieszkańców w inwestycjach w fotowoltaikę? Panele słoneczne znajdą się też na miejskich obiektach?

2021-07-19 15:30:00 BK

Radni klubu Polska 2050 w Kaliszu walczą o zieloną energię w mieście. Planują, aby samorząd wspierał mieszkańców w inwestycjach w odnawialne źródła energii jak np. fotowoltaika. Złożyli projekt uchwały, zgodnie z którym osoby, które zamontują panele słoneczne, będą mogły odpisać podatek od nieruchomości. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Jako Ruch Polska 2050 od początku powstania głośno mówimy o zmianach klimatycznych, głośno mówimy o konieczności transformacji energetycznej i te postulatu traktujemy bardzo poważnie. Na wszystkich szczeblach administracji lobbujemy za tym aby w budżetach znalazły się konkretne sumy na te działania - mówiła radna Barbara Oliwiecka. - Transformacja energetyczna musi odbywać się przy dużym wsparciu rządu a także samorządu. Na początku czerwca resort klimatu przedstawił projekt, który wnosi spore zmiany w zakresie skupowania nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne. Dla wielu producentów, osób, które zainwestowały w odnawialne źródła energii, te zmiany są niekorzystne. Zakładają, że energia wyprodukowana z nadwyżką w dni słoneczne, będzie wykupywana po cenach znacznie niższych niż w tedy gdy będzie wyprodukowana w okresie jesiennym.

W lipcu br. klub radnych Polska 2050 złożył projekt uchwały ws. zwolnienia od podatku od nieruchomości mieszkańców i przedsiębiorców, którzy zainwestują w odnawialne źródła energii - fotowoltaikę. 

- Widzimy, że w takich działaniach konieczne jest wsparcie samorządu. Transformacje energetyczna, wymaga dobrego, stabilnego prawa i realnych form pomocy. My dzisiaj z taką propozycją formy pomocy wychodzimy i kierujemy pismo do prezydenta miasta i Rady Miasta Kalisza - mówi radna.

- Są to zwolnienia od podatków dla tych mieszkańców i przedsiębiorców, którzy inwestują w zieloną energię. Prosimy przewodniczącego Rady Miasta Kalisza Tadeusza Skarżyńskiego, by ten projekt trafił pod obrady już we wrześniu i liczymy na rzetelną konsultację. Jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie w tym zakresie - mówił radny Eskan Darwich. 

Projekt miałby wejść w życie w styczniu 2022 i obowiązywałby przez 2 lata. - Prawo musi być stabilne, przewidywalne, musi mieć odpowiedni okres by przedsiębiorcy i mieszkańcy mogli zainwestować, zaplanować prace, zakończyć inwestycje i odliczyć podatek od nieruchomości - mówił radny.

Zapisy te nie dotyczą obiektów handlowych wielkopowierzchniowych jak np. marketów. Jednym z warunków jest wpisanie inwestycji do planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Kalisza.

- Kiedy ta ustawa obowiązywała krótko w 2020 roku, niektórzy nie zdążyli zainwestować, albo podjęli inwestycje zbyt późno, co spowodowało, że nie wpisali inwestycji w plan gospodarki niskoemisyjnej. A jest to warunek konieczny odpisania podatku od nieruchomości - wyjaśnia radny.

Projekt uchwały, która miałaby wejść w życie w 2022 roku został skierowany pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Otrzymaliśmy pismo od UOKiK, że nie zgłasza żadnych zastrzeżeń do projektu uchwały - informuje radny. 

Kolejnym tematem związanym z zieloną energią jest praca nowego wicedyrektora do spraw organizacyjnych  Kaliskiego Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Decyzja dotycząca wyboru zastępcy - była podyktowana potrzebą zapewnienia fachowych działań w zakresie planowania, współpracy przy projektowaniu oraz koordynacji przedsięwzięć związanych z planami termomodernizacji obiektów OSRiR, przy dużym nacisku na zastosowanie oszczędnościowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej (paneli fotowoltaicznych) - wyjaśniał wiceprezydent Grzegorz Kulawinek w styczniu br.

Radni ruchu Polska 2050 kierują zapytanie do prezydenta na jakim etapie są te inwestycje. 

- Czy są już gotowe wyliczenia? Ile energii trzeba by wyprodukować dla takiego OSRiRu i ile takich paneli trzeba zainstalować i jakie były by to oszczędności dla miasta. Kiedy OSRiR jaki pierwsza jednostka miejska będzie miała swoje panele słoneczne - wyjaśnia radna Barbara Oliwiecka. - Pytamy się też Pana prezydenta czy są planowane inwestycje w innych budynkach należących do miasta. Co roku składam do miasta wnioski by wygospodarować część pieniędzy w budżecie miasta na inwestycje w odnawialne źródła energii w szkołach, przedszkolach czy w urzędzie miasta.

 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ