Elżbieta Karaś-Krasztel, absolwentka lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza. Studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki. Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej u Wiktora Mierżanowa (profesora Konserwatorium Moskiewskiego) oraz Istvána Lantosa (profesora Akademii Muzycznej w Budapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Współpracowała jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta, F. Chopina oraz nieznanych kompozytorów polskich a także polskich kompozytorów współczesnych dla firm Aperto, Dux oraz Chopin University Press.

Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując na estradzie Filharmonii Berlińskiej Koncert fortepianowy Es dur, K.V. 482, tego kompozytora pod batutą Jerzego Maksymiuka. Po wykonaniu przez nią utworów Mozarta z orkiestrą Sinfonia Varsovia napisano w Niemczech: „Wielkości Jego muzyki lepiej wyrazić się nie da….” Wiele uwagi poświęca muzyce polskiej. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra utwory I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego.

Elżbieta Karaś-Krasztel współpracuje z Kwartetem „Prima Vista” wykonując muzykę kameralną, w tym koncerty J.S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina. Artystka prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, była również profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie.

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Gloria Artis.


Prima Vista String Quartet należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Został powołany do życia jako Kwartet „Prima Vista” w latach 90. ubiegłego wieku przez muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, którzy odtąd całkowicie poświęcili się grze w zespole kameralnym i wypracowaniu spójnego artystycznie brzmienia.

Przez niemal trzy dekady mieli okazję zaprezentować się w różnorodnym repertuarze na wszystkich kontynentach. Obejmuje on dzieła światowej literatury kameralnej, a szczególnym zainteresowaniem Kwartetu „Prima Vista” cieszyły się zawsze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Odkryciem członków zespołu była twórczość Juana Crisóstomo de Arriagi, a także Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.

Kwartet współpracował z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami: pianistami – Ewą Pobłocką, Piotrem Palecznym, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Markiem Drewnowskim; skrzypkami – Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą; klarnecistą Michelem Lethiekiem; wiolonczelistą Arto Norasem; śpiewaczkami i śpiewakami – Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Dorotą Lachowicz, Jerzym Artyszem, Józefem Fraksteinem; a także z muzykami jazzowymi, między innymi: Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Namysłowskim i Januszem Stroblem.

Członkowie kwartetu są także cenionymi muzykami studyjnymi – brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, Jana A. P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego.

Współpracowali także z Edytą Górniak, Michałem Bajorem i Grzegorzem Turnauem oraz wieloma innymi artystami.

Kwartet „Prima Vista” nagrał 14 płyt kompaktowych, między innymi dla wytwórni DUX; siedem z nich uzyskało nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”, a trzy zostały nagrodzone tą statuetką: koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w kameralnej wersji z Piotrem Palecznym (DUX 1270), „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką (DUX 0200) oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Jana Sebastiana Bacha z Waldemarem Malickim i Tamarą Granat (DUX 0188). Dwa albumy otrzymały tytuł płyty złotej i platynowej. Członkowie kwartetu zostali odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz otrzymali nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2023 roku zespół koncertuje w nowym składzie.


Anna Zaczykiewicz 

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 2015 roku w ZSM im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Aktualnie jest uczennicą 4 klasy II stopnia w PSM im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fortepianu mgr Doroty Szczepaniak. Jest laureatką konkursów i festiwali międzyszkolnych i ogólnopolskich, m.in.: Mistrz Klawiatury (Warszawa 2018, 2019), III Ogólnopolski Festiwal Alla Polacca (Warszawa), II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. Oprócz muzyki klasycznej interesuje się także tradycyjną muzyką ludową. Brała udział w muzycznych projektach i festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: RE:Tradycja w Lublinie (2022) , Pokrov Bells w Wilnie (2021, 2022, 2023).

Maria Zaczykiewicz 

Edukację muzyczną rozpoczęła w 2014 roku w ZSM im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Obecnie jest uczennicą 5 klasy II stopnia PSM im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie skrzypiec Jakuba Śmigielskiego. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in.: IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Toruniu, XIVl Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz, VIII Włocławskie Spotkania Skrzypcowe, III Ogólnopolski Konkurs Muzyczny organizowany w ramach Festiwalu Młodego Wirtuoza (Bydgoszcz), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Opus (Kraków), Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny Virtuoso! (Toruń). Oprócz muzyki klasycznej interesuje się także tradycyjną muzyką ludową. Jako wokalistka i skrzypaczka brała udział w muzycznych projektach i festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: RE:Tradycja w Lublinie (2022) , Pokrov Bells w Wilnie (2021, 2022, 2023).


palac tablica

Wykonawcy:

Elżbieta Karaś- Krasztel  – fortepian

Prima Vista String Quartet
Krzysztof Bzówka  – I skrzypce
Szymon Telecki – ll skrzypce
Marek Czech – altówka
Tomasz Błaszczak – wiolonczela

W programie koncertu usłyszymy:
1. Maciej Radziwiłł
Divertimento D -dur
Allegro moderato
Adagio
Allegro moderato scherzando
2. Karol Kurpiński
Fantazja na kwartet smyczkowy
3. Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy e – moll op.11
Allegro maestoso
Larghetto
Rondo  – vivace


Z cyklu „Młode perły muzyki klasycznej”:
Anna Zaczykiewicz – fortepian
Maria Zaczykiewicz – skrzypce

W programie koncertu usłyszymy:
1. Frederic Chopin – Nocturne, op 9, nr 2  Es-dur,  (aranżacja na skrzypce i fortepian – P. Sarasate)
2. S. Rachmaninow – Preludium, op 32, nr 12 gis-moll
3. F. Chopin – Waltz e-moll, op posth
4. Camille Saint-Saëns – Danse Macabre, op 40, (aranżacja na skrzypce i fortepian)

* Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie oraz nie zapewnia transportu na koncert.

Komentarz muzyczny: Danuta Synkiewicz