Polityka

"Chcemy Kalisza bez nienawiści!" - Klub Radnych KO składa uchwałę z deklaracją

2020-02-24 09:00:00 red.

W związku z ostatnimi głośnymi wydarzeniami w Kaliszu uderzającymi m.in. w środowisko LGBT, Rada Miasta Kalisza oraz Klub Radnych KO zajmą stanowisko w tej sprawie. Radny Dariusz Grodziński złożył została uchwałę z deklaracją, że jako miasto "Potępiamy wszelkie przejawy ksenofobii i nienawiści".

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Kalisz bez nienawiści”

Deklaracja Rady Miasta Kalisza

z dnia 27 lutego 2020 r.

Kalisz, najstarsze miasto w Polsce obdarowane na przestrzeni wieków darem wielokulturowości i różnych wyznań, które nieustająco wspominamy jako nasze bogactwo historyczne, chce staraniami samorządu i mieszkańców budować swoją przyszłość na fundamencie otwartości, szacunku i współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli.

Każdy człowiek, który chce tworzyć przyjazną atmosferę i harmonijną współpracę na rzecz budowy naszej wspólnoty samorządowej jest wśród nas mile widziany, bez względu na jego pochodzenie, narodowość, wyznanie, światopogląd czy orientacje seksualną.

Każdy człowiek ma zdolność do czynienia zarówna dobra jak i zła. Jakakolwiek z wcześniej wymienionych cech nie definiuje człowieka. O jego wartości świadczą jedynie jego czyny i dokonania. Dlatego za niedopuszczalne uważamy atakowanie i szkalowanie kogokolwiek z uwagi na to kim jest, co czuje i w co wierzy. Bo nie narodowością, wiarą czy orientacją seksualną żywi się zło, tylko nienawiścią do drugiego człowieka.

Potępiamy wszelkie przejawy ksenofobii i nienawiści, które wystąpiły lub mogą wystąpić w naszym mieście, odżegnując się od nich teraz i w przyszłości. Nie chcąc aby nasza wspólnota samorządowa była z nimi kiedykolwiek identyfikowana, deklarujemy: Chcemy Kalisza bez nienawiści!

 

UCHWAŁA NR …../…../2020

RADY MIASTA KALISZA

z dnia 27 lutego 2020 r.

 

w sprawie przyjęcia deklaracji Rady Miasta Kalisza „Kalisz bez nienawiści”.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 poz. 506 ze zm.) oraz § 13 ust. 3 uchwały Nr XLVIII/630/2018 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Kalisza (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2018 r. poz. 967 ze zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Rada Miasta Kalisza przyjmuje deklarację dotyczącą sprzeciwu i braku akceptacji dla wszelkich przejawów ksenofobii i nienawiści o tytule „Kalisz bez nienawiści”, której treść stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Kalisza.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uzasadnienie

W ostatnim czasie nastąpiła w naszym mieście kumulacja zdarzeń, zauważalnych nie tylko już lokalnie ale także przez krajowa opinie publiczną, na podstawie których można łatwo przypisać nam opinię społeczeństwa ksenofobicznego. Tymczasem taka opinia jest w stosunku do zdecydowanej większości z nas niesprawiedliwa i fałszywa. Niniejsza deklaracja ma o tym zaświadczać i definiować stan prawdziwych nastrojów w naszym mieście. Deklaracja jest zatem potrzebna dla nas samych.

Jest wśród nas także grono osób, które czuje się osobiście obrażone i zniesławione przejawami nienawiści. Ci ludzie także oczekują od samorządu jasnej deklaracji, że są akceptowani, a ich przyrodzona i niezbywalna godność ludzka nie podlega zagrożeniu. Deklaracja jest zatem dla nich bardzo potrzebna.

Wszystkim nam w uszach jeszcze brzmią słowa wystąpienia byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau na obchodach 75.rocznicy wyzwolenia obozu, Pana Mariana Turskiego. Wzywał on nas wszystkich mówiąc abyśmy nie byli obojętni, cytując słynne 11. przykazanie. Ostrzegał, że bardzo łatwo oswajać się z myślą, że można kogoś wykluczyć, że można kogoś stygmatyzować, że można kogoś wyalienować. Prosił abyśmy nie byli obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie.

Dlatego nie bądźmy obojętni i wspólnie podejmijmy tą deklarację. Jest zatem potrzebna nie tylko nam samym, nie tylko tym wykluczanym i poniżanym w naszym mieście, ale także całemu współczesnemu światu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować