Było ciekawie i bezpiecznie

2010-10-28 09:14:14 UM Kalisz

W miniony poniedziałek w Gimnazjum nr 9 odbyło się podsumowanie Programu "Trener Osiedlowy - Kalisz 2010". Przeprowadzony on został po raz drugi, ponownie przez Kaliski Szkolny Związek Sportowy, a łącznie we wszystkich zajęciach wzięło udział ponad 26.000 młodych kaliszan.

Agnieszka Tomaszewska UM Kalisz
Agnieszka Tomaszewska UM Kalisz
Podczas poniedziałkowego spotkania wiceprezydent Kalisza Tadeusz Krawczykowski powiedział, że program jest potrzebny i powinien być kontynuowany, a w przyszłym roku zabezpieczone zostaną środki na jego realizację, bowiem spełnia zapotrzebowanie, jakim jest zapewnienie możliwości spędzania czasu wolnego przez dzieci oraz młodzież w sposób bezpieczny. Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego stwierdził, że współpraca ze szkołami przy realizacji tej akcji była bardzo dobra, natomiast w przyszłym roku być może do programu zostanie włączonych więcej obiektów sportowych. Robert Lis, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, poinformował o idei programu oraz środkach, jakie przeznaczone zostały na jego realizację.
Wśród gości obecny był również Mieczysław Marciniak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. W spotkaniu uczestniczyła większość spośród 58 nauczycieli wychowania fizycznego, którzy na 13 obiektach przez cztery miesiące prowadzili akcję "Trener Osiedlowy - Kalisz 2010". Obecni byli także dyrektorzy szkół, na których obiektach odbywały się zajęcia. Spotkanie miało charakter informacyjny i stanowiło merytoryczne podsumowanie programu.
- Nasze cele były jasno określone w ofercie - powiedział Mirosław Dębowski, koordynator programu i wiceprzewodniczący Kaliskiego Szkolnego Związku Sportowego. - Głównymi zadaniami trenerów osiedlowych były promowanie abstynencji i zdrowego stylu życia jako elementu strategii profilaktyki poprzez realizację pozaszkolnych zajęć sportowych, ograniczenie zachowań ryzykownych, wychowanie poprzez sport, zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, przebywającej na wytypowanych obiektach oraz zapewnienie bezpiecznych form spędzania czasu wolnego. Informacje o programie zostały zamieszczone na stronach internetowych Miasta Kalisza, Kaliskiego SZS, na plakatach rozwieszonych na terenie miasta oraz we wszystkich szkołach, w prasie lokalnej i radio Centrum. Każdy, kto chciał się dowiedzieć o miejscu i terminach realizacji programu, miał taką możliwość. Po wakacjach akcję informacyjną powtórzyliśmy. Chętni do uczestnictwa w zajęciach w większości byli zorientowani, że na obiektach są trenerzy, udostępnią sprzęt sportowy, udzielą pomocy i zadbają o bezpieczeństwo przebywających na obiektach. Ze sprawozdań, które wpłynęły od trenerów po zakończeniu ich dyżurów, wynika, że nie miały miejsca zdarzenia, do których wezwana byłaby policja czy konieczna okazała się interwencja pogotowia. Obiekty były regularnie kontrolowane przez Straż Miejską.
Oferta skierowana do dzieci i młodzieży była bardzo zróżnicowana i zależała od pomysłu oraz zaangażowania trenerów. Zdarzały się przypadki, kiedy młodzież sama organizowała sobie zajęcia, a nauczyciel ograniczał się do czuwania nad bezpieczeństwem, udostępniał sprzęt sportowy czy wodę mineralną. Zamierzeniem organizatorów było, aby przyzwyczaić młodych kaliszan do tego, że na boiskach szkolnych jest bezpiecznie, że warto przyjść i rozwijać swoje zainteresowania sportowe bez względu na predyspozycje i warunki fizyczne.
Na podstawie zapisów w dziennikach zajęć, prowadzonych przez trenerów na poszczególnych obiektach, stwierdzono, że ogółem w programie wzięło udział ponad 26.000 dzieci i młodzieży. Nie wszyscy, którzy przebywali na boiskach, zostali odnotowani, gdyż nie chodziło o to, żeby było jak najwięcej zapisanych. Średnio przez 87 dni trwania programu dziennie skorzystało z tej formy spędzania czasu wolnego blisko 300 chętnych.
Trenerzy osiedlowi, działający na obiektach Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z Radą Osiedla Winiary zorganizowali turniej piłki nożnej z nagrodami, medalami i upominkami. Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 7, gdzie do współpracy włączyły się Rada Osiedla Korczak i Stowarzyszenie Karan. W Szkole Podstawowej nr 11 odbywały się zajęcia organizowane wraz z opiekunami ze Świetlicy Samarytanin przy Kaliskim Domu Opieki Caritas, natomiast w Zespole Szkół nr 10 wraz z organizatorami półkolonii z Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przeprowadzono także cenne i potrzebne akcje w ramach programu „Bezpieczeństwo imprez sportowych" z udziałem przedstawicieli Policji,
- Uważam, że założenia zostały zrealizowane - dodał Mirosław Dębowski. - Trenerzy przepracowali 4355 godzin. Wymiernym efektem będzie w niedalekiej przyszłości odpowiednie zachowanie na obiektach sportowych tych, którzy skorzystali z udziału w zajęciach, udział w szeroko rozumianym sporcie, a może zachęcenie do udziału wszystkich, którzy jeszcze się nie zdecydowali, na taką formę spędzania czasu wolnego. Dodam, że program omawiany był na ogólnopolskiej konferencji z udziałem przedstawicieli wszystkich wojewódzkich Szkolnych Związków Sportowych i spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Program "Trener Osiedlowy - Kalisz 2010" realizowany był od początku czerwca do końca września na obiektach Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 9. Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 15, Szkoły Podstawowej nr 17, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 9, Zespołu Szkół nr 7, Zespołu Szkół nr 10, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Szkoły Podstawowej nr 12, V Liceum Ogólnokształcącego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 14. Głównego koordynatora wspierali Waldemar Kuświk, Waldemar Olszyna i Paweł Wiśniewski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować