Kultura

Bibliotekarze na rowerach dostarczą książki do domu. 3 sierpnia rusza akcja "Tom w Dom"

2020-07-30 11:00:00 BK

W poniedziałek, 3 sierpnia, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu uruchamia nowy projekt zatytułowany „Tom w dom”. Na czym polega?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Akcja skierowana jest do użytkowników naszej biblioteki, którzy nie mogą wyjść z domu, mają problemy z poruszaniem się, są osobami niepełnosprawnymi, mają problemy z dotarciem do filii bibliotecznych. Usprawniamy możliwość dostarczenia książek czytelnikom a także ich zwrotu - wyjaśnia Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Projekt, którego pomysłodawcą jest jeden z bibliotekarzy, Arkadiusz Pacholski, zakłada dostarczanie książek do domów tym czytelnikom (i tylko tym), którzy ze względu na ograniczoną mobilność spowodowaną wiekiem, niepełnosprawnością lub dłuższą chorobą, a także opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki, a nie mają też nikogo, kto mógłby zjawić się w niej, wypożyczyć dla nich książki, dostarczyć je im, a następnie w terminie odnieść z powrotem do biblioteki, aby nie narażać ich na płacenie kary. 

Książki będzie dostarczał Arkadiusz Pacholski, pomysłodawca akcji, a także jeden z pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Będą transportowane na dwóch rowerach Romet, które zakupione zostały przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza.

- Kalisz nie jest dużym miastem więc nie będzie problemu z dostarczeniem książek. Jeżeli będzie potrzeba to rozszerzymy akcję. Dwa rowery w zupełności wystarczą do obsługi kilku czytelników dziennie. Rowery są dobrej klasy, są wygodne i nowoczesne. Mamy pełne wyposażenie - mówi Arkadiusz Pacholski, pomysłodawca akcji. - Pomysł zrodził się z głowy ale, słyszałem też, że gdzieś już podobne akcje funkcjonują. Głównie polegają one na tym, że książki ładuje się do roweru Cargo i z tego roweru można je wypożyczać. W takiej formie jak w Kaliszu działa w Oleśnicy.

- Warto czerpać dobre praktyki i warto je realizować. Myślę, że ten pomysł bardzo szybko został zrealizowany. Biblioteka Miejska po raz kolejny wychodzi z bardzo dobrą inicjatywą. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej - mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Zachęcamy osoby, które kwalifikują się do wzięcia udziału w projekcie, aby zgłaszały się telefonicznie lub mailowo do filii, w której otrzymały legitymację. Na stronie internetowej MBP oraz we wszystkich filiach dostępny będzie szczegółowy regulamin dotyczący nowej usługi.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ