Kultura

Bezpośrednie spotkanie z Januszem Taranienką

2023-05-29 16:00:00 MBP Kalisz

Popołudniowy piątek, 26 maja, w Bibliotece Głównej MBP im. A. Asnyka w Kaliszu minął pod znakiem rozmów o poezji. Okazją była kaliska premiera najnowszej książki poetyckiej Janusza Taranienki pt. „rupieciarnia".

fot. MBP Kalisz
fot. MBP Kalisz

Wydanie tomu białostockiego poety było ostatnim działaniem przed zamknięciem kaliskiego Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka (2010-2022), a rozmowę prowadziła Izabela Fietkiewicz-Paszek, która współtworzyła stowarzyszenie. Spotkanie było jednocześnie inauguracją nowego cyklu MBP, cyklu pn. „Krótka piłka – podanie bezpośrednie”, w którym Izabela Fietkiewicz-Paszek (w nawiązaniu do prowadzonego przez nią w kaliskiej Bibliotece od lutego 2021 poetyckiego vloga „Krótka piłka”) będzie rozmawiała z ludźmi literatury.

Janusz Taranienko, autor 2 arkuszy i 2 tomów wierszy, ale także redaktor, krytyk literacki, instruktor warsztatów literackich, w przeszłości radiowiec, napisał książkę o ludziach ze wschodnich terenów dzisiejszej i przedwojennej Polski oraz o ich dramatycznych losach, rozpiętych w czasie na niemal cały XX wiek. Poznaliśmy wiersze, które są literacko przetworzonymi autentycznymi historiami. Poeta słyszał te opowieści w dzieciństwie i młodości od bliskich, a po kilkudziesięciu latach napisał na podstawie tego, co zapamiętał, wiersze. I tak powstała pierwsza część „rupieciarni”, czyli „antologia”. Spotkanie było okazją zarówno do opowieści o prawdziwych zdarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, jak i o metodzie pracy z pamięcią i historią mówioną.

Drugą część książki poeta poświęcił wierszom o przedmiotach, które mimo wielu przeprowadzek i porządków trudno mu było wyrzucić, a które przechowywane latami „ukryły w sobie” wiele ciekawych historii. Usłyszeliśmy tekst o gałce i markowniku, ale bohaterami kolejnych wierszy są m.in. talerzyk czy wieszak.

W tę przejmującą i fascynującą podróż w głąb historii i pamięci wybrali się wraz z wierną kaliską publicznością goście m.in. z Ostrowa, Opatówka czy Krotoszyna, ale także z Krakowa i spod Szczecina (a konkretnie z Łobza – skąd dotarli Iwona i Bogdan Zdanowiczowie, korektorka i redaktor tomu!).

O kolejnych spotkaniach w ramach cyklu usłyszą Państwo wkrótce.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować