Bezpieczny Kalisz?

2014-03-17 17:54:00 Ania

Pilotażowy program obejmuje cztery rewiry dzielnicowe, przede wszystkim os. Dobrzec i częściowo os. Widok, łącznie 25 000 mieszkańców. Projekt „Bezpieczne dzielnice” ma na celu głównie uspołecznianie pracy policji, podniesienie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego, zmiana postrzegania działalności dzielnicowego, współpraca z różnego typu placówkami oraz pomoc ofiarom przestępstw.

fot. Wacław nowak
fot. Wacław nowak

Autor programu wyjaśnia dlaczego działania będą prowadzone właśnie na wskazanych obszarach:

Program obejmuje większe blokowiska, teren który generuje specyficzne zagrożenie. Z jednej strony jest to obszar, na którym możemy program rozwijać, z drugiej chcemy zobaczyć jaka jest nasza faktyczna skuteczność. Dlatego nie wybraliśmy dzielnic spokojnych, gdzie niewiele się dzieje – mówi dr Mirosław Bryła.

Charakterystyka przestępczości na tych obszarach, problemy które dokuczają mieszkańcom, grupy ludzi, którzy zakłócają porządek np. na podwórkach, klatkach schodowych sprawiły, że działaniami objęliśmy konkretny teren. Notujemy też tam dużo drobniejszych przestępstw typu włamania do piwnic, samochodów czy uszkodzenie mienia. Stąd wybraliśmy ten rejon, by tam precyzyjnie działać – dodaje komendant Mirosław Ścisły.

Z treścią programu była ściśle związana debata społeczna „Ofiary przestępstw”, która odbyła się w auli WPA. Spotkanie było połączone z panelem dyskusyjnym, co umożliwiło realne spojrzenie na potrzeby i oczekiwania ofiar przestępstw oraz wypracowanie jak najlepszych metod praktycznej pomocy osobom pokrzywdzonym i im rodzinomJak długo policjanci w ramach programu będą pomagać kaliszanom i czy robią to skutecznie?

Program potrwa rok. Po tym czasie dokonamy podsumowania statystycznego. Przeprowadzimy ankietę wskazującą czy mieszkańcy czują się bezpieczni, jak oceniają prace dzielnicowego. Współpracujemy z różnymi podmiotami, np. nasze stowarzyszenie na Dobrzecu, w ramach integracji społecznej i integracji z podmiotami, wydaje osiedlowy notatnik ukazujący się co miesiąc w nakładzie 5,5 tysiąca egzemplarzy. Trafiają one do skrzynek na listy. Mieszkańcy wszystkich osiedli mogą się czuć bezpiecznie. To nie będzie koncentracja sił policyjnych tylko na tym osiedlu. Wszędzie pracujemy z taka samą dynamiką w tym przypadku z partnerami, którzy bardzo się angażują w prace nad bezpieczeństwem osiedli – dodaje komendant.

Na zakończenie spotkania . Zostały przeprowadzone indywidualne konsultacje ofiar przestępstw z przedstawicielami policji. Porad udzielali również: kryminolog prof. Brunon Hołyst oraz rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować