Amazonki walczą z rakiem! Happening na kaliskim rynku! [zdjęcia, wideo]

2019-10-15 20:30:00 BK

Kaliszanki, ale również kaliszanie mogli dowiedzieć się dzisiaj wszystkiego o profilaktyce raka piersi. Na kaliskim rynku Amazonki zorganizowały happening zdrowotny. Ratusz zapłonął symbolicznie na różowo!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Jak co roku, w październiku Kaliski Klub „Amazonki” organizuje szereg wydarzeń i akcji profilaktycznych, które mają uświadomić kobiety, ale również ich partnerów jak ważne są regularne badania, jak się badać i gdzie udać się po pomoc. W październiku obchodzimy "Miesiąc Walki z Rakiem Piersi". 

15 października, na Głównym Rynku w Kaliszu, w Europejskim dniu Walki z Rakiem Piersi odbył się pierwszy happening zdrowia. O godzinie 18:00 kaliski ratusz został oświetlony symbolicznie na różowo. 

- W październiku na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To coroczna akcja, której celem jest informowanie o objawach, leczeniu choroby i opiece pooperacyjnej. Symbolem zmagań z rakiem piersi stała się różowa wstążeczka. Jej noszenie to oznaka solidarności z koleżankami. Polskie Amazonki mają swoje logo w postaci łuku Amazonki. Nawiązuje do mitologicznych Amazonek, kobiet niezwykle odważnych i walecznych - mówiła Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu Amazonek.

Szacuje się, że rak piersi stanowi 20 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków zachorowań na raka u kobiet. Co roku 18 tys. kobiet zmaga się z rakiem. 

- Europejski Dzień Walki z Rakiem piersi ma nam przypomnieć, że skuteczne leczenie polega przede wszystkim na regularnej kontroli i wczesnej diagnozie. Kobiety nie mają świadomości, że ich zdrowie zależy tylko od nich. W przypadku choroby raka piersi bardzo ważne jest wczesne wykrycie - mówiła Barbara Wrzesińska.

W akcji wzięli udział prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny. Amazonki wypuściły do nieba symboliczne różowe balony. Odśpiewały również swój hymn.

- Profilaktyka jest bardzo ważna. Jest to również zadanie władz miasta, aby wszystkich mieszkańców do tej profilaktyki zachęcać - mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ