Adrian Kurek zwycięzcą Hellena Tour 2019. Triumfatorem IV etapu kaliszanin

2019-04-15 14:41:00 www.kalisz.pl

Kaliszanin Jakub Kaczmarek z grupy Hurom BDC Development jako pierwszy zameldował się na mecie IV etapu 34. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym “Hellena Tour 2019”, ze startem w Wieruszowie i metą w Kaliszu. Zwycięzcą całego wyścigu został jego klubowy kolega – Adrian Kurek.

fot. Juliusz Kowalczyk
fot. Juliusz Kowalczyk

Ostatnia odsłona wielkiego ścigania, o długości 162 kilometrów, wiodła z Wieruszowa do Kalisza. Od początku niedzielnej rywalizacji nie brakowało prób ataków, a pierwszy miał miejsce już na piątym kilometrze. Trzech uciekinierów zostało jednak szybko wchłoniętych przez peleton. Podobne sytuacje miały jeszcze miejsce dwukrotnie, ale po przejechaniu 40 kilometrów cała stawka kolarzy podzieliła się na dwie grupy. W pierwszej znalazło się 27 kolarzy, a wśród nich dotychczasowy lider Richard Banusch, wspierany przez czterech innych zawodników LKT Team Brandenburg. Przewaga czołówki wynosiła blisko minutę, ale stopniała do 15 sekund. Na 91. kilometrze od grupy tej odpadło jedenastu kolarzy, między innymi Richard Banusch, który próbował jeszcze dołączyć do uciekinierów, ale bezskutecznie.

Tymczasem dystans dzielący szesnastu śmiałków od pozostałych dwóch grup sukcesywnie się powiększał. Jadący na czele Adrian Kurek wygrał dwie lotne premie i dzięki uzyskanym bonifikatom czasowym został wirtualnym liderem wyścigu. W Godzieszach Wielkich przewaga ucieczki nad peletonem wynosiła ponad pięć minut, później wzrosła do ośmiu, tak więc na rundach wytyczonych ulicami Kalisza rywalizowali już tylko kolarze z prowadzącej grupy. Pozostali po dotarciu do miasta musieli cierpliwie czekać, aby spokojnie minąć linię mety bez pokonywania czterech pętli. Drugi na mecie był Paweł Franczak z Voster ATS Team, a trzeci Adrian Kurek. On też okazał się zwycięzcą całego wyścigu. Kolejne dwa miejsca w końcowej klasyfikacji zajęli Adam Stachowiak z Voster ATS Team i Grzegorz Stępniak z Wibatech Merx.

- Słowa uznania należą się całej ekipie, która strasznie się napracowała, żeby grupa została porwana. Bardzo dużo pracy włożyliśmy, żeby redukować ilość zawodników. Udało nam się też na bocznym wietrze odczepić lidera. Założyłem sobie, że podejmujemy z całą ekipą walkę o premie lotne, żeby spróbować wygrać wyścig. Warunki spowodowały, że udało się grupę podzielić. Miałem fajną zabawę, bo lubię takie warunki i zbierać sekundy. Mogło się okazać, że grupa gdzieś się zejdzie i mogło być różnie – powiedział na mecie Adrian Kurek zwycięzca klasyfikacji generalnej.

- Starałem się pomóc koledze, aby wygrał klasyfikację generalną, a zwycięstwo jakoś tak wyszło – dodał Jakub Kaczmarek, triumfator IV etapu.

Klasyfikację drużynową zdominowała ekipa Hurom BDC Development, drugie miejsce zajęła Voster ATS Team, a trzecie Wibatech Merx.

Po raz kolejny organizatorem wyścigu było Kaliskie Towarzystwo Kolarskie.

- Wyścig zakończył się przy pięknej pogodzie. Niestety dzień wcześniej aura zepsuła nam cały trzeci, liczący 118 kilometrów, etap z Kalisza do Stawiszyna. Jestem niepocieszony, podobnie jak kibice kolarstwa na terenie powiatu kaliskiego, jednak temperatura powietrza 3 stopnie Celsjusza, a odczuwalna około zera i do tego padający deszcz sprawiły, że w trosce o swoje zdrowie zawodnicy prosili, żeby tego etapu nie rozgrywać. Niemniej pod względem sportowym wyścig był bardzo udany. Cieszę się ogromnie, że czwarty etap wygrał nasz wychowanek. Mam nadzieję, że w końcu uda nam się znaleźć odpowiednią liczbę wartościowych sponsorów, aby taki zawodnik, jak Jakub, mógł ścigać się w grupie zawodowej z Kalisza. Przypomnę tylko, że w peletonie w barwach innych ekip było w tym roku siedmiu kolarzy, którzy są naszymi wychowankami bądź tutaj się ścigali – podsumował Bogdan Jamroszczyk, prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ