Społeczne

6 maja - Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Zobaczcie ważny film Szkolnego Klubu Filmowego przy Technikum im. św. Józefa

2021-05-06 20:45:05 Szkolny Klub Filmowy

6 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Jest to choroba śmiertelna, która niestety często jest bagatelizowana. Obowiązująca moda sprzyja zaburzeniom odżywiania, narzucając ideał szczupłej sylwetki oraz propagując mit, że bycie szczupłym zapewnia szczęście i sukces. Troska o wygląd i skupienie się na sylwetce może przejść w obsesję.

Szkolny Klub Filmowy - Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej
Szkolny Klub Filmowy - Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej

Zachęcamy do przeczytania bloga i obejrzenia filmu stworzonego przez członków Szkolnego Klubu Filmowego przy Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.

Anoreksja nie bierze się jedynie z chęci bycia szczupłą, z pogoni za “idealną” sylwetką. Nie jest to też problem tylko naszych czasów, jednak obserwuje się stały wzrost liczby osób, które dotyka ta choroba. Niewątpliwie rozpowszechniany w mediach – odrealniony i wyidealizowany wizerunek – na wielu młodych ludzi, którzy są szczególne wrażliwi na punkcie swojego wyglądu, ma negatywny wpływ.

Anoreksja jest zaburzeniem psychicznym. Chorzy nie spożywają wystarczającej ilości jedzenia, obsesyjnie liczą kalorie i stosują rygorystyczne diety przy jednocześnie  intensywnych ćwiczeniach. Taka osoba przywiązuje wielką uwagę do wyglądu i masy ciała.  Szczególnie bardzo dużo młodych osób choruje na tą chorobę, a z roku na rok ta ilość rośnie. Statystycznie więcej dziewczynek ma zaburzenia odżywiania, ale nie powinniśmy bagatelizować objawów również u chłopców.

Tak jak w przypadku ukazania problemu spektrum autyzmu w filmie “Pozornie Inny”, o którym pisaliśmy w poprzednich wpisach, w 2020 roku nagraliśmy film dokumentalny pt. „Unnoticeable” na temat anoreksji. Naszym celem było pokazanie różnych aspektów tego zaburzenia. Tak naprawdę na co dzień nie zdajemy sobie sprawy ze skali tej choroby, ponieważ na wszystkie zaburzenia odżywiania choruje ok. 70 milionów osób, a ok. 6% z nich kończy się śmiercią samobójczą lub z wyniszczenia organizmu.

W naszym filmie w rolę anorektyczki wcieliła się uczennica Monika Hofman. Nie mieliśmy łatwego zadania, ponieważ takie zagadnienie jest poważnym tematem, a każda informacja musiała być dokładnie sprawdzona. Przedstawiliśmy historię Moniki w formie wywiadu po jej wygranej walce z chorobą.

Podczas robienia takich filmów niezbędne jest zasięgnięcie opinii specjalistów. Każda nieprawdziwa informacja może zaszkodzić lub wprowadzić w błąd odbiorców. My prowadziliśmy konsultacje z naszą panią psycholog – Anetą Krawczyk.

Przyczyny powstawania anoreksji, jak wszystkich chorób psychicznych, są bardzo złożone. Wpływ mają czynniki środowiskowe, genetyczne oraz osobowościowe. Wiele nastolatek się odchudza, a przecież choruje kilka procent. Są to często osoby ze skłonnością do perfekcjonizmu, ambitne, uzdolnione, jednak niezadowolone z siebie, o nadmiernie rozwiniętym poczuciu odpowiedzialności za wszystko, co się dzieje w ich otoczeniu, oczekujące od siebie zbyt wiele lub obarczone nadmierną presją i wymaganiami ze strony rodziny. Niejedzenie daje poczucie siły, kontroli. Osoba chora ocenia siebie przez pryzmat wyglądu, zdolności kontroli własnego ciała i zachowań związanych z jedzeniem. Tak jak bohaterka filmu - zaczyna się izolować, odcina od znajomych, unika posiłków spożywanych wspólnie z rodziną, znajomymi. Bywa też, że przygotowuje posiłki dla innych, piecze ciasta, ale sama nawet ich nie próbuje. Osoba cierpiąca na anoreksję ma zaburzone postrzeganie własnego ciała - nigdy nie czuje się dość szczupła, nie akceptuje też zmian zachodzących w jej ciele w związku z dojrzewaniem.

Aneta Krawczyk- psycholog szkolny

„Unnoticeable” został przygotowany na ogólnopolski Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych DOC.Camera w Łomży i zakwalifikował się do ścisłego finału. Całą jego produkcje wykonali: Monika Hofman, Zuzanna Krawczyk, Oliwia Ciszewska, Patrycja Sobieraj i Angelika Dziedzic, a montażem zajął się Nikodem Sabor.

Oprócz naszego filmu polecamy również film pt. „Aż do kości” reż. Marti Noxon. W głównej roli Lily Collins, która specjalnie musiała się wychudzić do odegrania swojej bohaterki. Film dostępny jest do obejrzenia na platformie Netflix. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować