Wasze artykuły

46. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych – NIEDZIELA

2019-10-18 15:16:56 CKiS

W finale festiwalu wystąpią: Kuba Stankiewicz Quartet, Oleg Akkuratov Trio (Rosja), Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk „Tribute to Tomasz Stańko”.

Kuba Stankiewicz Quartet

Kuba Stankiewicz

Kuba Stankiewicz

Kuba Stankiewicz, wybitny pianista i kompozytor. Od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród polskich pianistów jazzowych należąc do ścisłej czołówki. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni. Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. W każdym wypadku jest to jednak rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu i otwarty na partnerów.

Na profesjonalnej scenie zadebiutował w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1985 – 87 był pianistą Zbigniewa Namysłowskiego, z którym występował w USA oraz w Meksyku  (płyty „Open” oraz „Song of  Innocence”). Na początku lat 90 podjął studia  w słynnej Berklee College of Music w Bostonie, gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych koncertował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandlidera Artiego Shawa. Po powrocie do Polski założył własny kwartet z H. Miśkiewiczem, A. Cegielskim oraz C. Konradem, z którym nagrał album „Northern Song” (uznany przez magazyn Jazz Forum za album roku 1993). Współtworzył grupę Traveling Birds Quintet (Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad, Darek Oleszkiewicz), której nagrania „TravelingBirds Quintet”, 1994 i „Return To The Nest”, 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Grał także ze Scottem Hamiltonem, Artem Farmerem, Sheilą Jordan, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim oraz Anną Marią Jopek. Pod koniec lat 90. wydał nostalgiczny album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami piosenek zmarłej w 1997 roku Agnieszki Osieckiej. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara zawierają dwanaście opracowań muzyki filmowej wybitnego kompozytora.

Kuba Stankiewicz ma w swoim dorobku kilka ważnych płyt. W roku 2003 ukazał się dwupłytowy album nagrany wspólnie z wokalistką Ingą Lewandowską pn. „Chopin Songbook” zawierający 19 jazzowych aranżacji pieśni Chopina ze słowami m.in. Adama Mickiewicza, Stefana Witwickiego i Bohdana Zaleskiego. Album ten jest  jedynym jazzowym opracowaniem, które w całości poświęcone zostało pieśniom wielkiego polskiego kompozytora. Natomiast nagrana w roku 2013 płyta „Spaces” była nominowana do nagrody Fryderyka.

W 2014 w studio w Los Angeles, wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem, nagrał płytę z utworami Victora Younga, a w 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących ten album.

W ostatnich latach artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną: w roku 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w styczniu 2016 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka; jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych. Obecnie prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu Kuba Stankiewicz zaprezentuje program pn. „Inspired by Roman Statkowski” przypominający w idiomie jazzowym,  twórczość genialnego polskiego kompozytora, urodzonego w Kaliszu – Szczypiornie, Romana Statkowskiego, który miał niebagatelny wpływ na ukształtowanie artystyczne zarówno Henryka Warsa jak i Victora Younga.

W Kaliszu Jakub Stankiewicz zagra z towarzyszeniem swojego Kwartetu w składzie: Maciej Sikała – saksofony, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja


Oleg Akkuratov Trio (Rosja)

Oleg Akkuratov

Oleg Akkuratov

Oleg Akkuratov – p, voc
Sergey Korchagin – bż
VitalyEpov – dr

Oleg Akkuratov urodził się 21 października 1989 r. w miejscowości Yeisk w Krasnodarskim Kraju jako niewidomy. Już w wieku 4 lat  grał na pianinie zasłyszane melodie. Po przesłuchaniach w szkole muzycznej, podczas których nauczyciele byli zszokowani jego umiejętnościami, Oleg trafił do 1 klasy. Po dwóch latach kontynuował naukę w szkole  z internatem  dla niewidomych i niedowidzących dzieci. Tam nauczył się czytać notatki w systemie Braille’a.
Później, równolegle z nauką w szkole, studiował w Moskiewskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzyki Popularnej i Jazzu, w klasie Mikhaila Okuna.  W 2008 roku,  po ukończeniu Koledżu Muzycznego, rozpoczął naukę na wydziale pop-jazzu w Instytucie Muzyki, Moskiewskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Państwowe w Rostowie i jest tam wykładowcą.  Już jako student  dużo koncertował  i uczestniczył w   konkursach muzycznych, także międzynarodowych, z  których wracał z tytułem laureata lub Grand Prix. Brał udział w koncercie z wybitną śpiewaczką operową Montserat Caballe. Jako członek światowego chóru UNESCO uczestniczył w światowej premierze międzynarodowej imprezy charytatywnej „Tysiące miast świata” i występował w rezydencji Papieża  w Rzymie. Oleg Akkuratov ma wybitne zdolności muzyczne: absolutny dźwięk, pamięć muzyczną i poczucie rytmu. Potrafi śpiewać po angielsku i niemiecku, niezależnie ucząc się tego, słuchając piosenek na odtwarzaczu audio. Usłyszane melodie np. w radiu potrafi odtwarzać  na fortepianie z pamięci. Na podstawie  wydarzeń z życia Olega w 2009 r. nakręcono film „Kolorowy zmierzch” – debiutanckie dzieło Ludmiły Gurczenko.Od 6 lat ściśle współpracuje z People’s Artist of Russia Igora Butmana. Jako członek Kwartetu Igora Butmana i Moskiewskiej Orkiestry Jazzowej  występował na tournee w Łotwie, Izraelu, Holandii, Włoszech, Indiach, USA i Kanadzie. W 2013 roku Oleg Akkuratov stał się prawdziwą sensacją festiwalu Triumph of Jazz a  w maju tego samego roku wraz z kontrabasistką Kate Davis, perkusistą Markiem Whitfieldem i saksofonistą Francesco Kafiso uczestniczył w międzynarodowym projekcie Igora Butmana „The Future of Jazz”. Z tym projektem  wystąpił na festiwalach Chereshnev Forest ”w Moskwie i „ Akvadzhaz. Sochi Jazz Festival ”.  Jego występ zamykał Igrzyska Olimpijskie w Soczi.

Jest zdobywcą drugiej nagrody  na Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition – 2018 w New Jersey Performing Art Center.

Poza jazzem Oleg jest fenomenalnym pianistą klasycznym.W tym roku słynna klasyczna wytwórnia „Melodia” wydała płytę Olega z sonatami Beethovena.  Jego repertuar  obejmuje wiele najbardziej skomplikowanych utworów muzycznych różnych autorów, od okresu baroku po początek XX wieku. Są to kompozycje muzyki solowej i kameralnej, a także muzyka na orkiestrę – koncerty na fortepian i orkiestrę Czajkowskiego, Rachmaninowa, Mozarta, Gershwina i innych. Występuje ze znanymi orkiestrami – Temirkanovem, Gergievem, orkiestrą Moscow Virtuosi Spivakov i wieloma innymi.


Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk „Tribute to Tomasz Stańko”

Wasilewski Trio Photo by Bartek Barczyk_ECM Records

Wasilewski Trio Photo by Bartek Barczyk_ECM Records

Marcin Wasilewski – p
Slawek Kurkiewicz – b
Michał Miśkiewicz – dr
Adam Pierończyk – ts, ss

Marcin WASILEWSKI TRIO
Rok 2019 ma w historii Tria Marcina Wasilewskiego szczególne znaczenie. W tym roku grupa obchodzi 25 lecie istnienia. Co prawda historia zespołu ma swoje korzenie jeszcze wcześniej, bo w roku 1990, kiedy to uczniowie Szkoły Muzycznej w Koszalinie, Wasilewski oraz Kurkiewicz założyli Simple Acoustic Trio. Po trzech latach dołączył do nich perkusista Michał Miśkiewicz. I właśnie w  tym składzie, już od ćwierćwieku, Trio wygrywa pięknymi nutami historię polskiego i europejskiego jazzu. W roku 1993 na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Jazzowych „Chorus 93” w Sorgues we Francji Trio zajęło pierwsze miejsce. Trzy lata później, w roku 1996, grupa została uhonorowana na dwóch europejskich festiwalach: w hiszpańskim Getxo oraz na Leverkusen Jazz Festival zespół zdobył  główną nagrodę oraz nagrodę indywidualną dla Marcina Wasilewskiego. Simple Acoustic Trio jako pierwsi po śmierci Krzysztofa Komedy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod tytułem „Komeda”. Był to wspaniały debiut fonograficzny młodego zespołu, który już wtedy stał się wielką nadzieją polskiego jazzu. W drugiej połowie lat 90-tych na młodych muzyków zwrócił uwagę Tomasz Stańko zapraszając Trio do owocnej współpracy. Przełomowym momentem dla Marcina i dla Tria okazała się współpraca ze Stańką przy realizacji muzyki do dramatu Słowackiego „Balladyna” w nowohuckim Teatrze Ludowym oraz wspólny koncert na Festiwalu Jazz Jamboree 98’( także z udziałem angielskiego saksofonisty Johna Surmana).

We wrześniu 2018 roku pod szyldem ECM ukazał się pierwszy albumu koncertowy kultowego tria. Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz od jesieni ubiegłego roku są w jubileuszowej trasie koncertowej w Polsce i zagranicą promując album „Live”. Na tych koncertach pn. „Marcin Wasilewski Trio – 25th Anniversary Tour”  artyści składają hołd swojemu mentorowi i przyjacielowi, zmarłemu w lipcu ubiegłego roku – Tomaszowi Stańce”.

Marcin Wasilewski Trio to dzisiaj zespół, który uznawany jest za jeden z najwybitniejszych i unikatowych akustycznych formacji europejskiego jazzu, łączący wielką jazzową tradycję z nowoczesnością, w wymagającej formule fortepianowego trio, ale jednocześnie posiadający swój własny, rozpoznawalny styl.

Marcin Wasilewski (ur. 1975 w Sławnie) – to jeden z liderów współczesnej polskiej oraz europejskiej sceny jazzowej, wybitny pianista jazzowy i kompozytor, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Koszalinie z 1994 oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, założyciel Simple Acoustic Trio. Od roku 2003 współpracuje  z wytwórnią ECM i jest jednym z dwóch polskich liderów, obok  Macieja Obary nagrywających dla tej monachijskiej wytwórni : (Trio Marcina Wasilewskiego, albumy: „Trio” – 2004; „January” – 2007; „Faithful” – 20011, „Spark of Life” – 2014 oraz „Live”2018 ). Stanowił wieloletnią pianistyczną podporę kwartetu Tomasza Stańki, z którym odbył liczne tournée po USA (albumy „Soul Of Things” – 2002; „Suspended Night” – 2004; „Lontano” – 2006 dla ECM), współpracował także z Janem Garbarkiem i Manu Katche (album ECM  „Neighbourhood” – 2005). Jest sześciokrotnym laureatem nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka (w kategorii „Jazzowy muzyk roku”. Międzynarodową pozycję Marcina jako uznanego pianisty, umocniło wspólne granie z gwiazdami światowego jazzu. Takie spektakularne występy polski pianista zaliczył w listopadzie 2016 roku. Najpierw 3 listopada, w warszawskim Teatrze Roma Trio Wasilewskiego wystąpiło z legendarnym saksofonistą Charlesem Lloydem, natomiast 26 listopada Marcin Wasilewski wraz z perkusistą M.Davisa oraz S.Rollinsa – Al Fosterem oraz norweskim basistą Arildem Andersenem wystąpił na 43. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.

Jak pisze Jazz Forum: „Marcin Wasilewski  – pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu  dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie – bo w 2005 i 2011 – pojawiał się jako „wschodząca gwiazda” fortepianu w najważniejszym  dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie – kultowego magazynu „Down Beat” (Down Beat Annual International Critics Poll).

W niedzielę,  24 listopada Marcin Wasilewski wraz z kolegami z zespołu wystąpi w finale 46. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Muzykom towarzyszyć będzie saksofonista Adam Pierończyk.

MICHAŁ  MIŚKIEWICZ (rocznik 1977) – pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny, członek jazzowego klanu Miśkiewiczów (jego ojcem jest saksofonista Henryk Miśkiewicz, a siostrą wokalistka Dorota).Perkusista o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako szesnastolatek zadebiutował w zespole Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1993 związany z zespołem  Simple Acoustic Trio, który od roku 2008 występuje pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. Rok później do stałej współpracy zaprosił go Tomasz Stańko. Ze Stańką nagrali m.in. muzykę teatralną i filmową: „Balladyna – Theatre Play Compositions”, „Roberto Zucco” oraz „Egzekutor”. Jako członek jego Kwartetu, Michał uczestniczył w sesjach płytowych  słynnego polskiego trębacza nagrywając z liderem trzy ważne albumy Stańki dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM „Soul of Things”(2002); „Suspended Night”(2004) oraz „Lontano”(2006). Przez wiele lat Michał Miśkiewicz wraz z Kwartetem Tomasza Stańki koncertował na liczących się scenach Europy czy USA. Michał  wziął udział w sesjach nagraniowych Tria Marcina Wasilewskiego dla wytwórni ECM: „Trio” (2005 – nagroda Fryderyk), „January” (2008 – nagroda Fryderyk), „Faithful”( 2011), „Spark of Life” (2014) oraz najnowszej „Live”(2018).
Jako perkusista Simple Acoustic Trio grając wraz ojcem Henrykiem Miśkiewiczem zdobyli Fryderyka 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku za płytę „Lyrics”.
Michał współpracował z całą czołówką polskiego i światowego jazzu: Busterem Williamsem, Billy Harperem, Dino Saluzzim, Arthur Blythe’m, Joe Lovano, Johnem Surmanem, Mike Turnerem, Gregoire  Maretem, Anderem Jorminem, Palle Daniellsonem, Bobo Stensonem oraz Charlesem Lloydem. Okazjonalnie grał na bębnach w zespołach  wokalistek Anny Marii Jopek, Katarzyny Nosowskiej czy Kayah.
Pierwszym autorskim projektem Michała Miśkiewicza, debiutującego w roli lidera, jest – założony w 2017 – Michał Miśkiewicz Quartet, występujący z serią koncertów „The Tony Williams Tribute”. Impulsem do złożenia hołdu legendarnemu Tony’emu Williamsowi była 20. rocznica śmierci tego wybitnego amerykańskiego artysty, który odszedł 23 lutego 1997. Projekt jest przypomnieniem wyjątkowych kompozycji Williamsa oraz muzyków, z którymi współpracował, takich jak Wayne Shorter, Mulgrew Miller czy Herbie Hancock. Niewątpliwą siłą koncertów jest wyrazista osobowość artystyczna Michała Miśkiewicza oraz wirtuozeria muzyków, których jako lider zaprosił do współpracy
Na początku roku 2019 Michał Miśkiewicz wraz z Kwintetem Mateusza Smoczyńskiego uczestniczył w pierwszym wielkim  tournee polskiego zespołu jazzowego po Ameryce Południowej.

Sławomir Kurkiewicz (rocznik 1975) –  ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Koszalinie. W 1998 roku został absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu  u profesora Jacka Niedzieli- Meiry. Na początku lat 90 – tych, wspólnie z Marcinem Wasilewskim, jeszcze  jako piętnastoletni uczniowie  Szkoły Muzycznej, współtworzył Simple Acoustic Trio. Od roku 2008 Kurkiewicz wraz z wraz perkusistą Michałem Miśkiewiczem jest podporą i współautorem sukcesów formacji Marcin Wasilewski Trio.
Niepowtarzalną grę Kurkiewicza możemy usłyszeć na płytach wielu znaczących polskich i zagranicznych artystów. Występował i nagrywał m.in. z Henrykiem Miśkiewiczem oraz z  Anną Marią Jopek, Joakimem Milderem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Wojtasikiem, Johnem Surmanem, Charlesem Lloydem, Davidem Virellesem, Joey Baronem, Craigiem Tabornem, Lee Konitzem, Billy Harperem, Marilyn Mazur, Zoharem Fresco. Wchodzi również w skład Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego
Sławomir Kurkiewicz cieszy się uznaniem u wielu liderów polskiego i europejskiego jazzu, m. in. komplementował go sam Tomasz Stańko. Słynny trębacz wyraził się o grze kontrabasisty: „ że na basie jest stabilny jak mało kto”. Na początku nowego wieku Kurkiewicz wraz z Wasilewskim i Miśkiewiczem przyjęli zaproszenie od Tomasza Stańki tworząc najpierw europejską wersję jego Kwartetu, a z czasem stając się podstawowym składem Tomasz Stańko Kwartet. W  tym składzie Kwartet zaistniał na światowej scenie jazzowej w 2002 roku płytą “Soul of Things” (ECM). Album promowany był wielkimi trasami koncertowymi po Europie i Ameryce Północnej, dostał doskonałe recenzje i utorował Kwartetowi drogę do najlepszych scen jazzowych  Krytycy uznali Tomasza Stańko i jego młody skład za jeden z najciekawszych europejskich zespołów jazzowych. Na jesieni 2005 roku odbyło się nagranie trzeciego  albumu Kwartetu Tomasza Stańko dla wytwórni ECM, wydanego rok później pod tytułem “Lontano”. Kwartet Stańki promował ten album miesięczną trasą po Stanach Zjednoczonych (październik 2006), zakończona czteroma wyprzedanymi wieczorami koncertów w legendarnym klubie Birdland w Nowym Jorku.
W roku  2004 Sławek Kurkiewicz wraz z Marcinem Wasilewskim oraz saksofonistą Janem Garbarkiem nagrał płytę francuskiego perkusisty i perkusjonisty Manu Katche, pt „Neighbourhood”. Drugi album Manu Katche pt. „Playground” powstał  w 2007 roku i został zrealizowany w składzie: Mathias Eick – trąbka, Seim Trygve – saksofony tenorowy i sopranowy, Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Manu Katche –perkusja. Następnie Kurkiewicz wraz z Wasilewskim  przez miesiąc , wiosną 2007 roku  towarzyszyli  Manu Katche  podczas trasy koncertowej we Francji. W 2007 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Sławomir Kurkiewicz współtworzy  także Trio Gondek – Kurkiewcz – Dziedzic.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki Tańca.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować