Społeczne

16-latek kupił pięć piw – sprzedawczyni stanie przed sądem, a sklep może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu. Policja: „Pozory mylą, dowód nie”

2021-04-09 14:00:00 red za KMP w Kaliszu

Kaliscy policjanci zostali poinformowani przez matkę 16-letniego chłopca o tym, że syn prawdopodobnie jest nietrzeźwy ponieważ wyczuła od niego woń alkoholu. Chłopiec przyznał się do picia piwa. Ze znalezionego u niego paragonu ustalono sklep, w którym się zaopatrzył. Sprzedawczyni jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzut. Za swój czyn odpowie przed sądem, grozi jej kara grzywny. Właścicielowi sklepu grozi utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

- Jak ustalili policjanci 16-latek wraz ze swoją dziewczyną udali się po zakup 5 piw. 16-latek wszedł do sklepu aby zakupić alkohol natomiast jego dziewczyna czekała na zewnątrz. Wspólnie spożywali piwo, a następnie udali się do domu – informuje zespół prasowy KMP w Kaliszu.

Policjanci prowadzący postępowanie przesłuchali na okoliczność sprzedaży alkoholu świadków, a sprzedawczyni jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzut. Za swój czyn odpowie przed sądem, grozi jej kara grzywny.

- Zdajemy sobie sprawę, że określenie wieku młodej osoby „na oko” jest bardzo trudne. Dodatkowym utrudnieniem są maseczki, które nosimy w związku z pandemią. Jednak sprzedawcy muszą mieć świadomość, że w przypadku najmniejszych wątpliwości mają nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dowodu tożsamości. Taka reakcja świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o odpowiedzialności za siebie i innych. Nieodpowiedzialni sprzedawcy nie zdają sobie chyba sprawy, że sprzedając alkohol nieletniemu, mogą się przyczynić do wielu późniejszych tragicznych wydarzeń – informuje kaliska komenda

Policja o sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, zawsze powiadamia organ wydający zezwolenie na obrót alkoholem. - W związku z tym, karę może ponieść również przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy. Grozi mu utrata koncesji na sprzedaż alkoholu – dodaje zespół prasowy KMP w Kaliszu.

Policja apeluje do młodzieży o rozsądek. - Przypominany, że mimo trwającej pandemii koronawirusa Funkcjonariusze z Zespołu do spraw Nieletnich przyglądają się w jaki sposób młodzież spędza czas wolny. Gdy zachodzi taka potrzeba interweniują. O przypadkach ujawnienia spożywania alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 18-roku życia informują sąd rodzinny – przypomina kaliska komenda.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ