Społeczne

16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć

2021-11-26 19:00:00 red.

Rozpoczęła się akcja „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”, do której przyłączył się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu. W tym roku kaliska placówka włącza się także w działania w ramach przedsięwzięcia „Make love not przemoc”.

Stop Przemocy Domowej
Stop Przemocy Domowej

Kampania ma na celu podkreślenie faktu, że przemoc wobec kobiet jest naruszeniem praw człowieka. Ta międzynarodowa akcja organizowana jest od 1991 roku. Zgromadzenie ONZ ustanowiło pierwszy dzień Kampanii Światowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec kobiet, a kończący - 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Najbardziej powszechną formą przemocy wobec kobiet w Polsce jest przemoc w rodzinie. Spośród dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, aż 90% stanowią właśnie kobiety.

Celem światowej akcji jest podnoszenie świadomości dotyczącej przemocy ze względu na płeć, budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy, sposobów jej przeciwdziałania oraz przekazywanie informacji o miejscach i formach udzielanej pomocy w sytuacji wystąpienia przemocy na poziomie lokalnym. Czas pandemii koronawirusa dla ofiar domowej przemocy jest bardzo trudny, dlatego mówimy o przemocy głośno, aby pomóc osobom krzywdzonym oraz właściwie jej zapobiegać i odpowiednio reagować.

Symbolem kampanii jest biała wstążka, która oznacza sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, w dniach trwania akcji, będą nosić przypiętą wstążkę.

Kampania będzie polegała na przeprowadzeniu wielu działań o charakterze informacyjno- edukacyjnym, skierowanych do mieszkańców Kalisza. W tych dniach odbędzie się szereg wydarzeń, których celem jest uświadamianie konieczności eliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Pracownicy będą udzielać informacji o możliwości skorzystania z różnorodnych form pomocy socjalnej i psychologicznej. Przybliżą również zagadnienia dotyczącego szerokiej działalności i funkcjonowania Działu Interwencji Kryzysowej, szerząc wiedzę o przemocy w rodzinie i zachęcając do szukania pomocy w przypadku doznawania krzywdy.

W ramach kampanii przeprowadzone zostaną warsztaty psychologiczne z zakresu profilaktyki przemocy pt. „Zamiast klapsa, dzieciństwo bez przemocy”, które skierowane są do rodziców. Spotkania będą przeznaczone dla rodzin objętych pomocą asystenta rodziny. Ich celem będzie promowanie i wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych, stosowanych wobec dzieci oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych rodziców, co może skutecznie zapobiegać stosowaniu przez nich przemocy w każdej formie. Będzie można wziąć udział w grupie wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Podczas spotkań nastąpi swobodna wymiana uczuć, myśli i doświadczeń. W ramach tegorocznych zintensyfikowanych działań profilaktyczno-edukacyjnych, podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zostały przygotowane plakaty i ulotki, które zostaną przekazane przez pracowników socjalnych do szkół oraz instytucji działających na terenie Kalisza. W ramach współpracy z oświatą, do dyrektorów kaliskich szkół, zostaną wysłane prezentacje o tematyce przemocy wobec dzieci i młodzieży, celem wykorzystania ich przez wychowawców na lekcjach. MOPS zapewnia specjalistyczne wsparcie konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w każdy dzień tygodnia oraz specjalisty dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Proponuje bezpłatną pomoc psychologiczną i pedagogiczną. W związku z włączeniem się w kampanię „Make love not przemoc”, każdego dnia akcji, udostępni na stronie www http://mops-kalisz.pl/ materiały dotyczące wielkopolskiej akcji „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”.

Formy pomocy:
- w dziale Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Granicznej 1, czynnym całą dobę (kontakt osobisty lub telefoniczny 503-414-661, 503-414- 738),
- bezpłatna pomoc psychologiczna i pedagogiczna (do kontaktu zapraszamy osoby dorosłe, dzieci oraz świadków przemocy) od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-19.00, pod numerem telefonu 503-414- 654,
- kontakt z Zespołem Interdyscyplinarnym, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.30, pod numerami telefonu 503-414-651, 503- 414 -738,
- specjalistyczne wsparcie konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-14.00, pod numerem telefonu 506-162-271,
- specjalistyczna pomoc dla osób stosujących przemoc i tych, które nie radzą sobie z emocjami (od poniedziałku do piątku) pod numerem telefonu 503-414-651.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ