Sport

140 zawodników na Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2024-05-09 13:00:00 red./ Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna OLANKA

9 maja na Stadionie Miejskim, przy ulicy Łódzkiej odbył się XI Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych. Bohaterami tego sportowego wydarzenia było blisko 140 zawodników.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Sportowcy przyjechali z 19 terenowych Klubów Olimpiad Specjalnych Oddziału Regionalnego Wielkopolskie-Konin, działających w Borzęciczkach, Jarocinie, Kaliszu, Kole, Koninie, Krotoszynie, Marianowie, Ostrowie Wielkopolskim, Rychwale, Sadlnie, Turku
i Wolicy.

O godz. 10 odbyła się oficjalna Ceremonia Otwarcia, wniesienie flagi Olimpiad Specjalnych i występ artystyczny. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Lasiecki. 

Zawodnicy w przyjaznej atmosferze, zaprezentowali swoje umiejętności lekkoatletyczne - biegi, rzuty piłeczką, kulą, oszczepem, skoki w dal,  uzyskane w wyniku systematycznych treningów.

Towarzyszyli im będą trenerzy, rodzice oraz wolontariusze z kaliskich szkół i uczelni wyższych.

Organizatorami XI Regionalnego Mityngu Lekkoatletycznego są: Klub Olimpiad Specjalnych OLANKA, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna OLANKA oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin. 

W roli sędziów występowali nauczyciele wychowania fizycznego z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej OLANKA, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Kaliszu, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kaliszu, ze Szkoły Specjalnej Nr 19 w Kaliszu.

Ruch Olimpiad Specjalnych narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku w wyniku przekonania, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i pomocy trenować, cieszyć się i czerpać wymierne korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych. Ruch zrzesza obecnie niemal 3,2 miliona sportowców trenujących 30 dyscyplin sportowych w 170 krajach świata.

Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować