ZNP zawiesza strajk nauczycieli od 27 kwietnia! Broniarz: To był pierwszy etap naszego protestu

2019-04-25 13:15:00 red.

Jak poinformował szef ZNP Sławomir Broniarz, od soboty 27 kwietnia od godziny 6:00 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. - Jesteśmy w połowie drogi, ale mogę oświadczyć, że ani dzisiaj ani jutro nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z “Solidarnością” – mówił Broniarz.

fot. BK
fot. BK

Trwający 3 tygodnie ogólnopolski strajk nauczycieli zostanie zawieszony od 27 kwietnia. W czwartek zebrało się prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po posiedzeniu prezes związku zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił decyzję.

- Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach przygotowania kolejnego etapu naszej strategii. W czerwcu chcemy zorganizować prawdziwy edukacyjny okrągły stół. Chcemy zbudować szeroką koalicję na rzecz wrześniowego pakietu dobrej edukacji. Chcemy promować program “Szkoła na szóstkę”, który będzie naszym wyjściem w kierunku potrzeb uczniów, nauczycieli rodziców. Chcemy go wypracować razem z partnerami społecznymi, uczniami i nauczycielami – mówił Sławomir Broniarz. - Pierwszy etap strajku pokazał, że wszystko można. Można się zorganizować i przeciwstawić. Nie trzeba godzić się na złe warunki funkcjonowania systemu oświaty. Można pokazać, że jesteśmy otwarci na rozmowy, na prawdziwą debatę o edukacji. Stoimy tutaj silniejsi dorobkiem tego strajku, ale także poparciem ponad pół miliona rzeczy nauczycieli.

Jak podkreślił, decyzja o zawieszeniu strajku zapadła w porozumieniu z uczniami i rodzicami. - Podjęliśmy tę decyzję by zapewnić uczniom warunki do zakończenia nauki – powiedział szef ZNP.

Jak zapowiada szef ZNP, rząd ma czas do września. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania – powiedział Broniarz, zwracając się do szefa rządu.

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ