Znakarze szlaków turystycznych w Kaliszu

2011-04-05 19:39:44 Łukasz Wolski

W radomskim oddziale PTTK odbył się XIII Centralny Kurs Znakarzy Pieszych Nizinnych Szlaków Turystycznych PTTK. Dzięki zaangażowaniu kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego pojawiła się szansa na odnowienie szlaków turystycznych w okolicy Kalisza.

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Szkolenie wraz z egzaminem odbyło się w pierwszy weekend kwietnia 2011 roku, w siedzibie Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu, gdzie miało miejsce szkolenie teoretyczne, a także na obrzeżu miasta – w czasie prac odnawiających istniejący szlak zielony. W szkoleniu wzięło udział czworo członków kaliskiego PTTK – Marcin Adasiak, Zbigniew Muzalewski, Kamila Szymańska i Łukasz Wolski.
W czasie specjalistycznego kursu kandydaci zapoznawani byli z przepisami prawnymi, które obecnie obowiązują w dziedzinie profesjonalnego umożliwiania prowadzenia aktywnej formy wypoczynku dla turystów, a zatem uczestnicy zapoznani zostali z zarządzeniami państwowymi, resortowymi oraz administracji terenowej i PTTK. W czasie zajęć kandydaci poznawali historię znakowania szlaków, rolę szlaków w organizacji ruchu turystycznego, międzynarodowy, ogólnopolski, regionalny i lokalny system szlaków. Prowadzący wyjaśniali zasady projektowania szlaków, a także omawiali zagadnienia wchodzące w ramy umiejętności znakarzy, m.in: terminy i częstotliwość odnawiania szlaków w terenie, czytelność znaków w obu kierunkach marszu, znakowanie wspólnego przebiegu kilku szlaków, instalacja urządzeń informacyjnych. Kolejnymi modułami zagadnień poruszonych podczas radomskiego kursu były rozliczanie i odbiór prac znakarskich oraz dokumentacja szlaku.
Uczestnikami szkolenia byli członkowie PTTK działający na terenie całej Polski – przedstawiciele oddziałów w Kaliszu, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Puławach i Warszawie. Ponad 20 osób dyskutowało o profesjonalizacji prowadzenia szlaków turystycznych, a także krajowej i międzynarodowej kodyfikacji znakarskiej.
Praktycznym elementem XIII Centralnego Kursu Znakarzy Pieszych Nizinnych Szlaków Turystycznych PTTK było odnowienie istniejącego zielonego szlaku na obrzeżach Radomia. Pod okiem instruktorów, kandydaci wykorzystywali okazję do realizacji pozyskanej wiedzy teoretycznej.
Uprawnienia zdobyte podczas kursu, dają możliwość pracy przy odnawianiu, wytyczaniu nowych lub likwidacji niespełniających norm szlaków istniejących nie tylko w regionie Kalisza, ale na wszystkich nizinnych szlakach turystycznych.
Warto przypomnieć, że w najbliższej okolicy Kalisza wytyczonych jest 5 pieszych szlaków o łącznej długości 75,4 km Są to:
- szlak czerwony Kalisz – Ołobok
- szlak niebieski Kalisz – Gołuchów
- szlak zielony Kalisz – Chełmce
- szlak zielony „Powstania Wielkopolskiego” Kalisz – Nowe Skalmierzyce
- szlak żółty Kalisz – Pólko
Jak podaje Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w całym województwie wielkopolskim wytyczone są 102 nizinne szlaki piesze o łącznej długości 3356,7 km

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ