Społeczne

Zmarł Józef Wiłkomirski

2020-08-01 13:16:49 red

W wieku 94 lat zmarł wybitny kaliszanin, wiolonczelista, dyrygent, kompozytor, pedagog, społecznik, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza Józef Wiłkomirski.

źródło: fb/Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza
źródło: fb/Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Syn Alfreda Wiłkomirskiego, skrzypka, altowiolisty i pedagoga oraz Doroty z domu Temkin, pianistki. Brat Wandy, światowej sławy skrzypaczki oraz przyrodni brat Kazimierza, wiolonczelisty i dyrygenta, Michała, skrzypka i altowiolisty, a także Marii, pianistki.

W ciągu swojej długiej kariery artystycznej ponad 55 lat spędził za pulpitem dyrygenckim. Dyrygował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Operze Wrocławskiej. Wystąpił w 22 krajach świata, dając około 1600 koncertów. Ponad 40 lat kierował filharmoniami w Polsce – kilkanaście lat w Szczecinie, ponad dwadzieścia – w Wałbrzychu. Opublikował ponad 300 artykułów w prasie muzycznej oraz współpracował z Polskim Radiem i Telewizją.

Żołnierz Armii Krajowej, walczący w Powstaniu Warszawskim i więziony w Stalagu X „B” w niemieckim Sandbostel. Autor nie tylko kilkudziesięciu utworów muzycznych, ale także kilku nowel i opowiadań fantastyczno-naukowych.

Zmarł nad ranem 1 sierpnia 2020 roku w wieku 94 lat.

- Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski - wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania - symbol. Cześć Jego Pamięci! - napisał na swoim profilu Twitterowym Roman Szełemiej prezydent Wałbrzycha.

- Maestro Józef Wiłkomirski, wiolonczelista, dyrygent kompozytor, pedagog, społecznik, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza nie żyje. Zmarł, w wieku 94 lat, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, którego był uczestnikiem - pseudonim powstańczy "Szłom". Odszedł wspaniały, ciepły, życzliwy światu Człowiek, wybitna Postać świata muzyki, Obywatel, który zawsze miał Kalisz w sercu. Cześć Jego pamięci! - napisał na swoim profilu facebookowym prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ