Społeczne

Zmarł były wiceprezydent Kalisza Wincenty Edmund Pawlaczyk

2021-09-16 09:32:17 red

W wieku 82-lat zmarł były wiceprezydent Kalisza, społecznik i samorządowiec Wincenty Edmund Pawlaczyk. W 2010 roku odznaczony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza

fot. fb/Paweł Pawlaczyk
fot. fb/Paweł Pawlaczyk

Wincenty Edmund Pawlaczyk – związany z Kaliszem od 1942 roku. W 1957 r. po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego. im. A. Asnyka, rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam włączał się aktywnie w działania odrodzonego harcerstwa w Instruktorskiej Drużynie Akademickiej "Płomień". Harcerstwu w duchu służby Bogu i Polsce, Wincenty E. Pawlaczyk oddał serce i duszę na wiele, wiele lat. Między innymi w latach 1982-1989 uczestniczył w pracach nielegalnego Ruchu Harcerskiego. W 1986 r. zakłada w Kaliszu Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, a w lutym 1989 r. był jednym z inicjatorów założenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Po studiach Wincenty E. Pawlaczyk odbywał aplikację sędziowską i pracował jako radca prawny, a następnie po złożeniu egzaminu adwokackiego pełnił funkcję zastępcy kierownika w Zespole Adwokackim nr 3 w Kaliszu. Jednocześnie włącza się w życie Kościoła Katolickiego, należy do Towarzystwa Przyjaciół KUL, wspierając ten jedyny w Polsce uniwersytet katolicki. Aktywnie uczestniczy w pracach komitetu budowy kaliskiego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego.

Od lat 60-tych współpracował społecznie z Telefonem Zaufania. W latach 70-tych działał w kaliskim oddziale PTTK, którego w latach 1978-1981 był prezesem. W uznaniu zasług dla Towarzystwa został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK

Po 1977 r. udziela porad prawnych działaczom Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Kaliszu. Pod koniec lat 70-tych jest jednym z prelegentów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Kaliszu. Przewodniczył także Stronnictwu Demokratycznemu, współpracując z Solidarnością, a także Ruchem Odbudowy Polski.

W latach 1990 – 1998 jest radnym Rady Miejskiej w Kaliszu, i przewodniczy Klubowi Radnych Kaliskiego Porozumienia Wyborczego, skupiającego partie prawicowe i stowarzyszenia katolickie oraz Komisji d/s Rodziny. W 1998 r. wybrany zostaje radnym po raz trzeci i staje na czele Klubu Radnych Porozumienia Prawicy Chrześcijańskiej. W wyborach samorządowych 2002 r. kandyduje na stanowisko Prezydenta Miasta Kalisza i radnego Rady Miejskiej. Uzyskał mandat radnego, ale przyjął stanowisko Wiceprezydenta Miasta.

Od 1991 roku współpracuje z kaliską placówką "Caritas", przy której od 1992 r. prowadził społecznie poradnię prawno-rodzinną oraz wykładał zagadnienia prawne w kaliskim Seminarium Duchownym. Z Jego inicjatywy, od stycznia 1998 r. przez wiele lat odprawiane były comiesięczne Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Rodziny w Kaliszu.

Po przejściu na emeryturę w 2007 r. wznawia aktywną działalność w PTTK. w Kaliszu. Dalej kontynuuje działalność samorządową jako Przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu.

W 2010 roku został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.

Zmarł 15 września 2021 roku w wieku 82-lat.

O śmierci Wincentego Edmunda Pawlaczyka poinformował jego syn Paweł - 15 września zasnął w Panu Wincenty Edmund Pawlaczyk, wspaniały ojciec, dziadek i pradziadek. Dobry człowiek, który całe życie służył Bogu, Polsce i bliźnim. R.I.P.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ