Zimno, które leczy – WYNIKI KONKURSU

2010-09-15 11:01:46 Reklama

Zastosowanie krioterapii w leczeniu różnych schorzeń jest coraz bardziej powszechne. Jak to się dzieję, że niska temperatura, która wydawać by się mogło – jest nieznośna dla ludzkiego organizmu – ma leczniczy wpływ, pomaga walczyć z różnymi dolegliwościami, ale także wywołuje lepsze samopoczucie? Jakie korzyści przynosi osobom zdrowym? O tym opowiada Anna Anczykowska, kierownik Centrum Rehabilitacyjno - Szkoleniowego w Opatówku.

Kriokomora
Kriokomora
W leczeniu różnych schorzeń stosowane są coraz to bardziej innowacyjne metody. Czym jest krioterapia?
Krioterapia jest metodą leczniczą wykorzystującą wpływ na ludzki organizm bardzo niskich temperatur, rzędu -100 do -160 st. C. Rozróżniamy dwa rodzaje zabiegów: krioterapię miejscową i ogólnoustrojową, znaną jako popularna „kriokomora”.
Przebywając w kriokomorze pacjent poddany jest bardzo niskiej temperaturze, która wydawać by się mogło, jest śmiertelna dla ludzkiego organizmu. Jak to się dzieje, że w przypadku krioterapii ta temperatura ma lecznicze działanie?
Kluczowy w tej kwestii jest czas trwania zabiegu. Pacjent w komorze przebywa 2 – 3 minuty, w tym czasie nie dzieje się z organizmem nic, co by mogło zagrozić pacjentowi, zachodzą natomiast reakcje, które można wykorzystać w celu uzyskania efektu terapeutycznego.
Jakie korzyści wynikają z korzystania z krioterapii? Jak zabieg ten wpływa na organizm?
Zabieg krioterapii ogólnoustrojowej wraz z nieodzownymi ćwiczeniami fizycznymi wykonanymi tuż po wyjściu z komory przynosi wiele pozytywnych reakcji organizmu. Dzięki temu możliwe jest stosowanie tych zabiegów przy wielu schorzeniach ortopedycznych, reumatologicznych, neurologicznych, ale także u osób zdrowych, a np. uprawiających sport. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przyspiesza procesy gojenia i regeneracji oraz - co niezwykle ważne – pooprawia samopoczucie.
Czy krioterapia adresowana jest tylko do osób cierpiących na jakieś schorzenia?
Nie tylko osoby chore mogą korzystać z kriokomory. Naszymi pacjentami są także osoby trenujące różne dyscypliny sportowe, a także osoby pragnące np. zahartować swój organizm przed porą jesienno – zimową.
Jak przebiega zabieg?
Przed wejściem do komory pacjent musi poddać się badaniu ciśnienia krwi i tętna oraz odpowiednio się ubrać. Niezbędne są wysokie skarpety, rękawice, czapka i maseczka na twarz. Poza tym, im więcej ciała jest odsłonięte, tym lepiej - krótkie spodenki, bawełniana koszulka lub jej brak. Zdarza się, że panie wchodzą do kriokomory w kostiumie kąpielowym. Tak przygotowany pacjent wchodzi wraz z terapeutą do przedsionka komory, w którym panuje temperatura ok. -50 st C. Dopiero z przedsionka pacjenci przechodzą do komory z temperaturą -120 st C lub niższą. Tutaj pacjenci przebywają przez 2-3 minuty, cały czas poruszając się, często w rytm muzyki. Po upływie ustawionego czasu zabiegu, pacjenci opuszczają komorę, ponownie przechodząc przez przedsionek. Po wyjściu udają się na 20-30 minut na sprzęt do ćwiczeń fizycznych, by się rozgrzać, gdzie tak naprawdę zachodzą w organizmie reakcje, na których wywołaniu nam zależało – rozszerzenie naczyń krwionośnych, dokrwienie mięśni i stawów czy uwolnienie beta-endorfin i inne.
Z jakimi schorzeniami najczęściej zgłaszają się do Państwa pacjenci?
Dominują pacjenci z wielostawowymi zmianami zwyrodnieniowymi, chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, pacjenci po urazach ortopedycznych, czy osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane.
Jakie ciekawe obserwacje i doświadczenie zdobyliście Państwo w dotychczasowej pracy?
Najważniejsze obserwacje, to widoczna poprawa stanu pacjenta w czasie serii zabiegowej. Nawet jeśli wpływ bezpośrednio na np. zapalenie stawów jeszcze nie rzuca się w oczy, o tyle działanie endorfin widać już po pierwszych dwóch – trzech zabiegach. Poprawa samopoczucia i nastroju jest niemniej ważna i ma wpływ na samo schorzenie. I oczywiście dostrzegamy lekki stres u pacjentów mających przed sobą pierwszą wizytę w kriokomorze. Zapewniam jednak, że po pierwszym wejściu szybko on znika.
Czy z krioterapii może korzystać każdy? Czy są jakieś ograniczenia np. wiekowe?
Są pewne ograniczenia co o korzystania z kriokomory. Wynikają one jednak nie tyle z wieku pacjenta, co z chorób towarzyszących. Dlatego przed pierwszym zabiegiem krioterapii ogólnoustrojowej każdy pacjent przechodzi badanie kwalifikujące go do zabiegu przeprowadzone w naszym ośrodku przez lekarza neurologa, a przed każdym wejściem terapeuta bada ciśnienie krwi i tętno. Dopiero jeśli lekarz i terapeuta uznają, że przeciwwskazań nie ma, pacjent może być poddany zabiegowi.
Jaką opinią cieszy się krioterapia w Polsce i na świecie? Skąd w ogóle pomysł organizowania takich zabiegów?
Zimnolecznictwo znane jest ludzkości od wielu wieków. Lodem okładano stłuczenia czy zaognione stawy już od stuleci. Jednak krioterapia to coś więcej niż zimnolecznictwo, w którym najniższe uzyskiwane temperatury to kilka stopni poniżej zera. Przełom nastąpił stosunkowo niedawno, gdy technologia pozwoliła skraplać gazy. Dzięki temu możliwe stało się uzyskiwanie naprawdę niskich temperatur. I tak w 1978 roku, w Japonii zbudowano pierwszą kriokomorę chłodzoną parami skroplonego gazu. Efekty lecznicze w niej uzyskane zachęciły badaczy z całego świata do rozwoju tej technologii. Pierwszą komorę w Polsce zbudowano w 1989 roku we Wrocławiu. Od tamtej pory ciągle widać postęp w tej dziedzinie medycyny.
Zapewne do przeprowadzenia takiego zabiegu potrzebne są specjalne warunki. Czy dysponujecie jakimś szczególnym, jedynym w regionie sprzętem czy też specjalnie wyposażonym pomieszczeniem?
Jesteśmy jedynym ośrodkiem w promieniu kilkudziesięciu kilometrów mającym możliwość wykonania zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej. Jako że stosujemy do schłodzenia komory pary ciekły azot, niezbędna jest odpowiednia instalacja jak i oczywiście nowoczesna kriokomora w specjalnie do niej przystosowanym pomieszczeniu.
Krioterapia to nie jedyne zabiegi prowadzone w Państwa firmie. Z czego jeszcze mogą skorzystać pacjenci?
W naszym ośrodku można skorzystać ponadto z pełnej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych jak laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki czy elektroterapia, a także kinezyterapii i masażu.
Jakie doświadczenie zawodowe mają terapeuci wykonujący zabiegi w Państwa firmie?
Choć kadra naszych terapeutów jest młoda, stanowią ją magistrzy rehabilitacji, którzy zdążyli już nabrać niezbędnego doświadczenia, by zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.
Z jakimi opiniami pacjentów na temat leczenia spotykacie się Państwo najczęściej?
Najczęściej spotykamy się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat zastosowanego leczenia. Oczywiście nie u każdego od razu może pojawić się przełomowa poprawa, jednak leczenie u nas przynosi naprawdę bardzo dobre efekty.
Świadczycie Państwo usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prywatne. Jakie zabiegi mieszczą się w obu tych przypadkach?
Niemal wszystkie zabiegi z naszej oferty można wykonać w ramach NFZ, o szczegóły zawsze jednak najlepiej pytać na miejscu lub telefonicznie, a pełną listę naszych zabiegów można znaleźć pod adresem www.medicol.pl.
Centrum Rehabilitacyjno - Szkoleniowe
Adres: 62-860 Opatówek, ul. Zdrojowa 5
telefon (recepcja, rejestracja): 062 504 85 60
adres email: rejestracja@colian.pl
WYNIKI KONKURSU
Do schłodzenia całego organizmu w krioterapii ogólnoustrojowej wykorzystuje się temperatury z zakresu: - 100 do -160 stopni Celsjusza
Pakiet SPA na cały tydzień wygrywa:IRENA KAROLAK

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować