Społeczne

Ze spotkania dzieci i seniorów rodzi się coś ważnego. O projekcie "Głos Pokoleń"

2025-11-07 10:08:38 redakcja@calisia.pl

W świecie, w którym coraz częściej brakuje czasu na rozmowę, a relacje rodzinne bywają powierzchowne, w Kaliszu i Nowych Skalmierzycach rozkwita inicjatywa, która pokazuje, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem, niezależnie od wieku. Mowa o projekcie „Głos Pokoleń”, realizowanym przez Fundację Pełni Wartości w ramach rządowego programu „Moc Małych Społeczności”.

"Głos Pokoleń"
"Głos Pokoleń"

"Głos pokoleń" to przedsięwzięcie, które ma prosty, ale piękny cel: zintegrować lokalną społeczność, odbudować więzi między dziećmi, młodzieżą a seniorami i przypomnieć, że każda generacja ma coś cennego do przekazania.

Projekt zrodzony z doświadczenia i potrzeby serca

Pomysł na „Głos Pokoleń” wyrósł z doświadczeń prezeski Fundacji, Agnieszki Kubickiej-Błońskiej, która od lat działa na rzecz dzieci i osób starszych.
Wcześniejsze inicjatywy, takie jak projekt „Pomoc na czasie”, w ramach którego młodzież odwiedzała samotnych seniorów, pokazały, jak wielka jest w społeczeństwie potrzeba kontaktu, wysłuchania i obecności.

 – Zauważyłam, że i młodzi, i starsi potrzebują tego samego – by ktoś ich zauważył, posłuchał, poświęcił im czas. "Głos Pokoleń" to odpowiedź na tę potrzebę – mówi Agnieszka Kubicka-Błońska.

Według danych GUS z 2023 roku w Kaliszu osoby w wieku 65+ stanowią już ponad 24% mieszkańców, a na każde 100 dzieci przypada aż 188 seniorów. Wysoki wskaźnik starości demograficznej to nie tylko liczby, ale przede wszystkim realne wyzwanie społeczne. Coraz więcej starszych osób żyje w samotności, a młodzi często nie mają kontaktu z dziadkami lub seniorami w swoim otoczeniu. Pandemia COVID-19 pogłębiła kryzys więzi, zwiększając liczbę dzieci z trudnościami emocjonalnymi oraz seniorów żyjących w poczuciu społecznej niewidzialności.

Międzypokoleniowa podróż 

Projekt „Głos Pokoleń” został zaplanowany jako seria pięciu działań, w których uczestniczy łącznie ponad 70 osób: dzieci, młodzież i seniorzy z Kalisza i Nowych Skalmierzyc.

Najmłodsze dzieci ze Smart Club – Szkoły Kompetencji Przyszłości zaprosiły swoich dziadków, ciocie i sąsiadów, by wspólnie odkrywać dawne gry z dzieciństwa. Okazało się, że klasyczne „klasy” czy "ciuciubabka" potrafią wywołać tyle samo radości dziś, co pół wieku temu.

To był czas śmiechu, świetnej zabawy i pięknej integracji międzypokoleniowej. To niezwykłe oglądać jak bardzo młodsi są potrzebni starszym pokoleniom i starsi młodszym. Jak potrzebujemy uważności, wspólnego bycia razem, śmiechu, rozmów. To nas rozwija i ubogaca – relacjonuje Kubicka-Błońska.

Nieco starsze dzieci wraz z seniorami z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu tworzyły pamiątkowe ramki z cytatami i refleksjami. Każda z nich to osobista historia – o rodzinie, o odwadze, o tym, co w życiu naprawdę ważne. Z rozmów powstała wystawa „Ramki mądrości”, która zostanie zaprezentowana podczas gali wieńczącej projekt. 

Jednym z najbardziej wzruszających elementów projektu były indywidualne spotkania młodzieży z seniorami z ograniczoną mobilnością:  –To wyjątkowa inicjatywa oparta na spotkaniach twarzą w twarz – młodych ludzi z osobami starszymi, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Ten rodzaj relacji , kameralnej, intymnej, opartej na słowie i słuchaniu, staje się nie tylko formą integracji międzypokoleniowej, ale także ważnym gestem uznania dla godności, historii i człowieczeństwa osób starszych – podkreśla organizatorka. 

Podsumowaniem działań jest film, który młodzież przygotowała wspólnie z seniorami z Klubu Senior+ w Nowych Skalmierzycach, przy wsparciu Studia Gabinet. Obraz pokazuje, jak bardzo pokolenia mogą się od siebie uczyć i jak bardzo siebie potrzebują. 

Gala Finałowa – „Głos Pokoleń na żywo”

Zwieńczeniem projektu będzie Gala Finałowa, która odbędzie się 20 listopada w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu.
Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie film, wystawa zdjęć i cytatów z rozmów, a także refleksje uczestników – zarówno młodych, jak i starszych.
Goście wysłuchają także miniwykładu psychologicznego o znaczeniu relacji międzypokoleniowych i o tym, jak wzajemne oddziaływanie pokoleń wpływa na rozwój emocjonalny człowieka.

W wydarzeniu wezmą udział partnerzy projektu, wśród których znalazły się:
MGOPS Nowe Skalmierzyce, Klub Senior+ Nowe Skalmierzyce, Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu, Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna Smart Club, Fundacja Mocni Miłością oraz Książnica Pedagogiczna.

Efekty, które zostają na dłużej

Wśród zakładanych rezultatów projektu znalazły się nie tylko konkretne umiejętności, jak rozwój kompetencji komunikacyjnych czy twórczych, ale przede wszystkim zmiana postaw: większa empatia i otwartość u młodych, poczucie sprawczości i godności u seniorów, budowanie wspólnoty lokalnej, wzmocnienie więzi rodzinnych i sąsiedzkich.

Fundacja Pełni Wartości – organizacja, która buduje mosty

Fundacja Pełni Wartości powstała w 2024 roku z inicjatywy Agnieszki Kubickiej-Błońskiej, by poszerzyć działalność społeczną znaną z projektów realizowanych wcześniej w ramach Smart Clubu. Jej misją jest budowanie świata opartego na wartościach – współpracy, empatii i szacunku dla człowieka – poprzez integrację międzypokoleniową, wspieranie rodzin, rozwój emocjonalny młodzieży oraz aktywizację seniorów.

Od dziecka wyrastałam w klimacie wrażliwości na drugiego człowieka. W moim domu naturalne było pomaganie innym. Dziś staram się przekazywać te wartości dalej, by młodzi ludzie rozumieli, że siła tkwi w relacjach, a empatia to nie słabość, tylko mądrość serca – mówi Kubicka-Błońska.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować