Zdrowie jest ważne

2018-05-22 09:34:00 Jacek Magnuszewski

Rozpoczynamy cykl artykułów mających na celu uświadomienie znaczenia dbałości o swoje zdrowie. Będziemy prezentować rozmaite aspekty związane ze zdrowym trybem życia, ciekawostkami medycznymi i profilaktyką.

Popularne ból gardła, męczący katar czy strzykanie w uszach to niejednokrotnie błahe naszym zdaniem dolegliwości, które – nie leczone, mogą być początkiem poważnych chorób. Dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować. Jeżeli odczuwamy zbyt długo dyskomfort zdrowotny z ich powodu należy odwiedzić lekarza, specjalistę otolaryngologa/laryngologa. Oto kilka przykładów:

Dorota obudziła się z okropnym bólem głowy. Obok, na nocnej szafce leżał stos zużytych , jednorazowych chusteczek i nadal czuła się poważnie zakatarzona. Powiedziała sobie : ”Stop, dosyć tych męczarni” i umówiła się na wizytę do lekarza specjalisty. Okazało się, że cierpi na przewlekły nieżyt nosa, przechodzący w zapalenie zatok nosowych

Pani Helena, od dłuższego czasu, bez przerwy wycierała oczy które piekły. Okulista wysłał ją do specjalisty, bo najprawdopodobniej miała niedrożne kanaliki łzowe.

Pan Marek cierpi ostatnio na bóle głowy, szczególnie dolnej części twarzy. Być może to zapalenie zatok szczękowych lub nosowych. Zaniedbanie tej dolegliwości może doprowadzić do zabiegu chirurgicznego.

Dziecko pani Magdy płakało, bo bardzo bolało je prawe ucho. Co mu dolega? Zapalenie ucha czy płyn w małżowinie usznej? Nieleczone, mogą u malucha spowodować niedosłuch.

Pan Jakub, mężczyzna w średnim wieku, narzeka, że nie może poradzić sobie z chrapaniem, które bardzo denerwuje jego żonę. Lekarz rodzinny skierował go do specjalisty, bo podejrzewał, że pacjent może mieć skrzywioną przegrodę nosową. Ponadto, żona zauważyła u niego również chwilowe przerwy w oddychaniu, tzw. bezdech senny, który jest bardzo groźnym schorzeniem, doprowadzającym do chorób układu krążenia i serca.

Matka, umawia się na zabieg u swojego kilkuletniego dziecka. Podobno synek ma tzw. trzeci migdałek, który trzeba jak najszybciej usunąć. Dzieci w wieku przedszkolnym często zapadają na to schorzenie spowodowane częstymi infekcjami.

Specjalista, do którego zwracają się te wszystkie osoby, jest otolaryngolog, ponieważ to właśnie ta dziedzina medycyny zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób uszu, nosa, gardła, krtani oraz innych narządów głowy i szyi.

Lekarz przepyta Was szczegółowo i dokładnie zbada, zalecając najlepsze możliwe leczenie. Ważne, aby nie lekceważyć opisanych wyżej dolegliwości, bo zbagatelizowanie objawów, które opisaliśmy powyżej, mogłoby przynieść bardzo nieprzyjemne i bolesne skutki chorobowe.

Celem cyklicznych porad zdrowotnych jest szereznie wśród czytelników świadomości zdrowotnej. Bo zdrowie, własne i naszych najbliższych jest najważniejsze. Warto o nie dbać.

Informacje użyte w powyższym tekście pozyskaliśmy z kaliskiej Kliniki Kalmedica która oferuje szeroki zakres usług, obejmujący m.in. profilaktykę prozdrowotną, rożne specjalizacje medyczne, rehabilitację, a także dziedziny zabiegowe. Kalmedica , Jako jedyny ośrodek w naszym regionie usunwa trzeci migdałek w znieczuleniu ogólnym.

Kalmedica zapewnia indywidualne podejście do każdego Pacjenta oraz szybkie terminy realizacji procedur medycznych.

Klinika Kalmedica mieści się przy ul. Częstochowskiej 71-75.
Numer telefonu do rejestracji do Poradni/Pracowni Specjalistycznych:
tel.: (62) 502 46 61
email: rejestracja@kalmedica.com.pl
www.kalmedica.pl
www.okulus.com.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ