Społeczne

Zbliża się początek roku szkolnego - Czy nauczyciele ponownie przystąpią do strajku?

2019-08-19 14:30:00 BK

2 września uczniowie zakończą wakacje i wrócą do szkół. W tym dniu zapowiedziane zostało również przez Związek Nauczycielstwa Polskiego referendum dot. strajku nauczycieli. Czy powtórzy się sytuacja z kwietnia br.?

Trwający 3 tygodnie ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, został zawieszony 27 kwietnia.  Ruszył 8 kwietnia. W Kaliszu przystąpiły do niego 33 placówki podległe Miastu Kalisz - łącznie ponad 1200 pracowników. Nauczyciele przychodzili do pracy zgodnie z planem swoich zajęć. Zamiast prowadzić lekcji, przebywali w pokojach nauczycielskich. Uczniowie nie przychodzili do szkoły. 

- Pierwszy etap strajku pokazał, że wszystko można. Można się zorganizować i przeciwstawić. Nie trzeba godzić się na złe warunki funkcjonowania systemu oświaty. Można pokazać, że jesteśmy otwarci na rozmowy, na prawdziwą debatę o edukacji. Stoimy tutaj silniejsi dorobkiem tego strajku, ale także poparciem ponad pół miliona rzeczy nauczycieli - mówił Sławomir Broniarz.

15 kwietnia, na placu Głównego Rynku w Kaliszu, mieszkańcy symbolicznie wsparli pedagogów. Transparenty, okrzyki, tłumy kaliszan – tak wyglądała akcja „Kalisz wspiera nauczycieli”\Na transparentach widoczne były hasła “Prestiż, Godność, Edukacja”, “Siła w jedności i solidarności”, “Murem za nauczycielami”. Relacja z wydarzenia: https://calisia.pl/to-wam-sie-nalezy-tak-kalisz-wspiera-nauczycieli-akcja-na-glownym-rynku-duzo-zdjec-wideo,21735

2 września uczniowie zakończą wakacje i wrócą do szkół. W tym dniu zapowiedziane zostało również przez Związek Nauczycielstwa Polskiego referendum dot. strajku nauczycieli. Wyniki głosowania poznamy do 16 września br. Jeżeli większość będzie za strajkiem, ruszy on już w październiku, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

- Nie osiągnęliśmy zasadniczego celu jakim jest wzrost wynagrodzeń o 30 procent. Pozostaje nam tylko taka forma walki. Rząd nie jest skłonny do rozmów - mówił Sławomir Broniarz.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ