Kultura

„Zbiersk na dawnych fotografiach” - udany projekt, do którego przyczynili się mieszkańcy

2022-01-15 12:00:00 Gmina i Miasto Stawiszyn

Sukcesem zakończyła się ubiegłoroczna zbiórka starych zdjęć, dokumentów życia społecznego, dotycząca miejscowości Zbiersk i okolic. Efektem tej akcji jest publikacja „Zbiersk na dawnych fotografiach”, która powstała w ramach projektu pn: „Zbiersk dawniej i dziś - tradycja łączy pokolenia”.

fot. Gmina i Miasto Stawiszyn
fot. Gmina i Miasto Stawiszyn
Projekt zrealizowany przez Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Zbiersku – dofinasowany został w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
 
Założeniem projektu była integracja oraz pobudzenie aktywności mieszkańców wsi Zbiersk do wspólnej pracy na rzecz sołectwa Zbiersk, ale przede wszystkim kultywowanie bogatych lokalnych obrzędów i tradycji.
 
Oprócz kilku innych działań, w ramach projektu wydano m. in. publikację "Zbiersk na dawnych fotografiach", która stała się trwałym materiałem promującym sołectwo i jego dziedzictwo kulturowe.
Książka powstała dzięki aktywności wielu ludzi: przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji, parafii, lokalnych pasjonatów historii Zbierska oraz zaangażowaniu poszczególnych mieszkańców, którzy dostarczali stare fotografie, dokumenty życia społecznego, rodzinne pamiątki. Wszystkie materiały zostały skopiowane i oddane ich właścicielom.
 
W każdej placówce bibliotecznej znajdziecie Państwo po kilkanaście egzemplarzy tej publikacji, z możliwością wypożyczenia do domu.
 
Składamy podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki.
 
Opracowanie:
Aleksandra Janczak
Małgorzata Kosmala
Robert Matczak
Ks. Janusz Nowicki
Tomasz Olejniczak
Przemysław Pietrzak
Elżbieta Sip
Maciej Siwiński
Małgorzata Szczucka
Barbara Włodarczyk
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku – Kolonia
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbiersku
Materiały ze zbiorów:
Marek Barszcz
Andrzej Domagalski
Wiesław Fokt
Waldemar Macikowski
Henryk Macniak
Marek Malczewski
Matczak Robert
Ks. Janusz Nowicki
Dariusz Pawelec
Zbigniew Penkalski
Radosław Wojtczak
Anna Sobczak
Wacław Sztark
Barbara Włodarczyk
Piotr Andrzejak
Zbigniew Janiak
Grzegorz Rapś
 
Organizacje i instytucje:
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Stawiszyn
Cukrowniczy Klub Sportowy w Zbiersku
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku – Kolonia
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Zbiersku
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbiersku
Polski Związek Wędkarski- Koło w Zbiersku
Publiczne Przedszkole Samorządowe „Bajkowa Kraina” w Zbiersku
Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku
Archiwum Państwowe w Kaliszu
Archiwum Państwowe w Łodzi
Narodowe archiwum cyfrowe
mapy. wig. org
Projekt i druk: 24studio.pl Sp. z o. o.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować