Społeczne

Zarząd województwa z absolutorium. Przyjęto rezygnację Marzeny Wodzińskiej

2020-06-29 15:58:51 red za UMWW

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku radni udzieli Zarządowi Województwa Wielkopolskiego absolutorium z wykonania budżetu województwa w 2019 roku. „Za” było 25 radnych, 8 radnych głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie województwa i udzielenie wotum zaufania Zarządowi. Sejmik podczas sesji przyjął również rezygnację ze stanowiska członka zarządu Marzeny Wodzińskiej.

zdjęcie ilustracyjne/fot. arch. UMWW
zdjęcie ilustracyjne/fot. arch. UMWW

Marszałek Marek Woźniak po otrzymaniu absolutorium podkreślił - Mamy satysfakcję z dobrze wykonanego budżetu za ubiegły rok. I dobrze ocenionego przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To dobrze zainwestowane w rozwój Wielkopolski pieniądze! To także ostatni przewidywalny budżet, w warunkach dość stabilnej sytuacji. Jaki będzie następny, czas pokaże.

Budżet Wielkopolski w 2019 roku to dochody w wysokości 1.548.874.151,99 zł i przychody na poziomie 169.386.401,08 zł. Wydatki osiągnęły 1.577.343.407,27 zł, natomiast rozchody to 30.000.000,00 zł. Na dochody budżetu województwa w 55% składają się wpływy z podatków PI i CIT. W 33% są to dotacje celowe, resztę stanowi subwencja ogólna i pozostałe dochody.
W strukturze wydatków najwięcej środków przeznaczonych zostało na transport i komunikację - 47,5% (749,6 mln zł), ochrona zdrowia i pomoc społeczna to 18,3% (289,0 mln zł), wydatki na kulturę stanowią 9,6% (150,6 mln zł), a na oświatę 7,4% (116,1 mln zł).

Zeszłoroczne wydatki majątkowe w ramach krajowych pasażerskich przewozów kolejowych wyniosły 174,4 mln zł. W ramach tej kwoty zakupiliśmy m.in. 7 sztuk nowych pięcioczłonowych EZT (166,6 mln zł). Drogowe wydatki majątkowe to 163,3 mln zł. Wśród inwestycji znajdują się: rozbudowa drogi nr 123 (na odc. od skrzyżowania w m. Huta Szklana do końca obszaru zabudowanego m. Kuźnica Żelichowska (19,4 mln zł), rozbudowa drogi nr 194 na odc. Wyrzysk - Osiek nad Notecią (17,0 mln zł), a także budowa obwodnicy Gostynia 14,4 mln zł.

Wydatki majątkowe w ochronie zdrowia to 185,9 mln zł. W ubiegłym roku zakończono inwestycje w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, obejmujące przygotowanie koncepcji, dokumentacji i utworzenie ośrodków radioterapii w Wielkopolsce (7,0 mln zł). Zrealizowano Zakup sprzętu medycznego i mebli medycznych dla Ośrodka Radioterapii w Pile (7,0 mln zł) oraz Modernizację pomieszczeń Zakładu Radiologii 4,7 mln zł. Wśród większych inwestycji w trakcie realizacji znajdują się: Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu (79,1 mln zł), Wyposażenie środowisk informatycznych - Elektroniczna Dokumentacja (31,3 mln zł); Ochrona przeciwpożarowa obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu (9,5 mln zł) oraz Kompleksowa termomodernizacja budynków Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu (6,1 mln zł).

W zakresie kultury zeszłoroczne wydatki majątkowe to 21,8 mln zł, w tym: Przebudowa i rozbudowa Domu Kultury Oskard (CKIS Konin) warta 5,8 mln zł, Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo Parkowego w Lewkowie (2,6 mln zł), a także Modernizacja pomnika ofiar obozu zagłady Kulmhof 2,6 mln zł.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ