Kultura

"Zaraza" i "Tchnienie" podczas trzeciego dnia 62. KST

2022-05-09 12:24:17 red za https://kaliskie.org/

W sobotę rozpoczęła się 62. edycja KST. Na inaugurację zobaczyliśmy spektakl "Awantura w Chioggi” w wykonaniu aktorów z Teatru Wybrzeże z Gdańska. Drugiego dnia na sali kameralnej aktorzy Gdyńskiego Centrum Kultury przedstawili spektakl „Źli Żydzi”, a następnie na dużej sali zobaczyliśmy spektakl „Badania Ściśle Tajne. New Constructive Ethics” w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W poniedziałek, 3. dnia festiwalu zobaczymy dwa spektakle „Zaraza” Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz „Tchnienie” Teatru Narodowego w Warszawie.

źródło: https://kaliskie.org/
źródło: https://kaliskie.org/

Zaraza” - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – godz. 18.00, czas trwania: 85 minut, CKiS

Autor: Neil Bartlett w oparciu o „Dżumę” Alberta Camusa

Przekład: Jacek Poniedziałek

Reżyseria: Una Thorleifsdottir

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Gísli Galdur Thorgeirsson

Asystentka reżyserki: Brynhildur Karlsdottir

Tłumaczenie podczas prób: Agnieszka Moskwa

Występują: Joanna Kasperek, Bartłomiej Cabaj, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Dawid Żłobiński

Zaczyna się od sceny w sali sądowej. Rieux, Rambert, Tarrou, Cottard, Grand. Jakie postawy można przyjąć w sytuacji zagrożenia, gdy choroba drugiego człowieka może oznaczać śmierć dla nas? Epidemia zamyka nas w domach i miastach. Można wówczas zajrzeć w głąb siebie. Dla jednych jest okazją do poświęceń, dla innych – do zarobienia pieniędzy.

Una Thorleifsdottir sięgnęła po współczesną adaptację Neila Bartletta najbardziej znanego utworu o zarazie – „Dżumy” Alberta Camusa. Przy użyciu prostych środków teatralnych powstała wciągająca historia przyprawiona energetycznymi dźwiękami kompozycji Gísliego Galdura Thorgeirssona. Przedstawienie jest dotykającą, ale nie przytłaczającą opowieścią o tym, co jest „Zarazą” naszych czasów. Choroba czy ideologia? I nie chodzi tu tylko o COVID-19. Sprawdź, jakie podejście do epidemii mają twórcy z Islandii – kraju lodu i ognia.



Tchnienie” - Teatr Narodowy w Warszawie – godz. 20.00, czas trwania: 90 minut, Scena Kameralna

Autor: Duncan Macmillan

Przekład: Anna Gujska

Reżyseria: Grzegorz Małecki

Występują: Justyna Kowalska, Mateusz Rusin

Tchnienie współczesnego brytyjskiego dramatopisarza Duncana Macmillana to debiut reżyserski Grzegorza Małeckiego w zawodowym teatrze.

Historia dwójki młodych ludzi, stojących przed ważnymi życiowymi wyborami, rozgrywa się w pustej przestrzeni scenicznej. „Oni są scenografią, muzyką, rekwizytem… wszystkim – podkreśla reżyser. – To jedna z trudniejszych rzeczy w teatrze: zrobić spektakl tylko «za pomocą» aktorów i słów. Kobieta, którą gra Justyna Kowalska oraz mężczyzna – w tej roli Mateusz Rusin próbują nie pogubić się w skomplikowanej współczesnej rzeczywistości. Inteligentna, pełna humoru opowieść o ich uczuciu i dojrzewaniu do decyzji o dziecku zyskuje dodatkowy wymiar – na losy bohaterów spoglądamy także z perspektywy globalnych przemian.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować