Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży, czyli jak zdrowo jeść w tym wyjątkowym czasie?
Dieta kobiety w ciąży ma za zadanie odżywić dwa organizmy – zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Warto wiedzieć, co i w jakich ilościach jeść, aby czuć się dobrze i zadbać o właściwą podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży, czyli ile jeść?
Zapotrzebowanie kaloryczne (energetyczne) to liczba kalorii, jakiej dziennie potrzebuje dany organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Wartość zapotrzebowania na energię jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od: aktualnej masy ciała, wzrostu, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego organizmu. Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czy zatem od razu trzeba jeść “za dwóch”?
Podaż kalorii w diecie ciężarnej zależy od kilku czynników, dlatego najlepiej skonsultować to zagadnienie z lekarzem lub dietetykiem. Wśród ważnych kryteriów do ustalania zapotrzebowania kalorycznego ciężarnej znajdują się: masa ciała przed ciążą i aktualnie trwający trymestr.
W przypadku, gdy kobieta, zachodząc w ciążę, ma prawidłową masę ciała, jej zapotrzebowanie energetyczne:
- w pierwszym trymestrze – nie wzrasta,
- w drugim trymestrze – wzrasta o około 360 kcal na dzień,
- w trzecim trymestrze – wzrasta o około 115 kcal na dzień w stosunku do trymestru drugiego, czyli o 475 kcal na dzień w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą.
Więcej informacji na temat właściwego bilansu energetycznego diety znajdziesz tutaj: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-2000-kcal-zasady-i-przykladowy-jadlospis/.
Wartość odżywcza diety ciężarnej, czyli co jeść, a czego unikać?
Zdrowa dieta to jadłospis odpowiednio zbilansowany zarówno pod względem energetycznym, jak i odżywczym. Menu ciężarnej nie odbiega znacząco od zdrowej diety bazującej na świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach. Istnieją jednak pewne wykluczenia, na które kobieta w ciąży musi zwrócić szczególną uwagę.
Wśród produktów przeciwwskazanych w ciąży znajdują się:
- surowe mięso, ryby, owoce morza – z uwagi na ryzyko zakażenia bakteriami listerii,
- wędzonki – z uwagi na duże ilości soli i szkodliwych substancji pochodzących z dymu,
- surowe jaja i produkty z mleka niepasteryzowanego – potencjalne źródło salmonelli i listerii,
- niemyte owoce i warzywa – potencjalne źródło bakterii, pasożytów i pestycydów,
- alkohol i inne używki – z uwagi na ryzyko uszkodzenia płodu.
Na jakie składniki odżywcze warto zwrócić uwagę?
Za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety można uzupełnić poziom różnych składników – ważnych w kontekście zdrowia mamy i rozwoju dziecka. Do takich składników należą między innymi: kwas foliowy (czyli witamina B9), wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, witamina D i jod. Źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim zielone warzywa liściaste. Kwasy tłuszczowe omega znajdują się w składzie ryb, orzechów, awokado i olejów roślinnych. Witaminę D można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, a jod nie tylko w rybach, ale również w algach. Ewentualną suplementację przed i w trakcie ciąży należy skonsultować z lekarzem.